فناوری تشخیص گفتار مایکروسافت اکنون با انسان برابری می‌کند

تیمی از محققان و مهندسان Microsoft Artificial Intelligence and Research یک سیستم تشخیص گفتار طراحی کرده‌اند که میزان خطایش از رونویس‌های انسانی کمتر یا برابر با آن است.

فناوری تشخیص گفتار مایکروسافت اکنون با انسان برابری می‌کند

زمانی که انسان تلاش می‌کند تا یک مکالمه صوتی را به نوشتار تبدیل کند، به طور میانگین 5.9 درصد از جملاتی که می‌شود را از دست می‌دهد. در همین زمینه شرکت مایکروسافت دیروز اعلام کرد که برای اولین بار موفق به طراحی فناوری جدیدی شده است که می‌تواند کلمات موجود در یک مکالمه را درست مانند یک انسان واقعی تشخیص دهد. تیمی از محققان و مهندسان Microsoft Artificial Intelligence and Research یک سیستم تشخیص گفتار طراحی کرده‌اند که میزان خطایش از رونویس های انسانی کمتر یا برابر با آن است. به گفته این تیم نرخ خطای این سیستم 5.9 درصد است که در مقایسه با نرخ خطای 6.3 درصدی گزارش شده توسط همین تیم در ماه گذشته کاهش داشته است.

 این تیم مدعی شده که سیستمش به برابری با انسان رسیده است. نرخ خطای 5.9 درصدی مشابه با نرخ خطایی است که انسان‌ها در زمان رونویسی همین مکالمه داشته‌اند به عبارت ساده‌تر این دستاورد به این معنی است که برای اولین بار یک کامپیوتر موفق شده کلمات یک مکالمه را درست مانند یک انسان شناسایی کند. در هر حال این پیشرفت چشمگیر به این معنا نیست که این کامپیوتر می تواند تمامی کلمات را به خوبی تشخیص دهد. در حقیقت انسان‌ها نیز چنین کاری نمی‌کنند. بلکه میزان تعداد دفعاتی که این سیستم کلمه ای مانند "داشتن" را به اشتباه "است" تشخیص داده با تعداد دفعاتی که انسان چنین اشتباهی را مرتکب می‌شود، برابر است.

 این دستاورد حاصل جمع آوری داده‌های بدست آمده طی 20 سال تلاش است و می‌تواند از طریق فناوری تشخیص صدا نقش بسیار مفیدی در تکمیل محصولات مصرفی و صنعتی داشته باشد. این سیستم جدید هم چنین می‌تواند عملکرد دستیار صوتی مایکروسافت یعنی کورتانا را تا حد زیادی بهبود ببخشد. هدف بعدی این تیم قدرتمندتر کردن این موتور است تا بتوان از آن در موقعیت‌های مختلف در دنیای واقعی استفاده کرد برای مثال خیابان‌های شلوغ شهر یا حین رانندگی.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب