نینتندو NX احتمالا از تراشه‌ی تگرا بهره می‌برد

گسترش حجم خبرها در مورد کنسول آینده‌ی کمپانی نینتندو با اسم رمز NX، احتمالا نشانه‌ای از نزدیک شدن به زمان رونمایی رسمی از آن است

نینتندو NX احتمالا از تراشه‌ی تگرا بهره می‌برد

گسترش حجم خبرها در مورد کنسول آینده‌ی کمپانی نینتندو با اسم رمز NX، احتمالا نشانه‌ای از نزدیک شدن به زمان رونمایی رسمی از آن است. در جدیدترین خبری که از این کنسول منتشر شده، آمده است که ظاهرا سخت‌افزار جدید کمپانی نینتندو مجهز به چیپ مرکزی ساخته‌ی شرکت انویدیا از خانواده‌ی تگرا و بر اساس معماری پاسکال خواهد بود.

گزارش ها نشان می‌دهد که انویدیا توانسته توجه چشم‌ بادامی‌های نینتندو را به خود جلب کند. خانواده چیپ‌های تگرا عمدتا برای مصارف گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و نهایتا در تعداد محدودی از لپ‌تاپ‌ها هم مشاهده می‌شود. با این حساب می‌توان گفت که نینتندو چشم به چیپ‌ستی دوخته که بیشتر تمرکزش بر روی دستگاه‌های قابل حمل است. با این حال، گزارش جدید از کنسول NX، وعده داده که چیپ مورد استفاده در کنسول جدید نینتندو، با این که از خانواده‌ی تگرا و معماری پاسکال است، اما جزو نسخه‌های قبلی نیست و انویدیا قرار است نسخه‌ای کاملا سفارشی و جدید را در اختیار نینتندو قرار دهد.

شرکت انویدیا اسفند ۹۳ در جریان همایش GTC 2015 از معماری پاسکال رونمایی کرد و در آنجا وعده‌ی ایجاد تحولات عظیم در داد. شیوه معماری پاسکال نسبت به نسل قبل با نام مکسول، حدود ۱۰ برابر سریع‌تر و قوی‌تر عمل می‌کند و تجهیز به فناوری‌های NVLink و 3D Memory سبب شده تا پهنای باند بی‌نظیر و درصد راندمان بالاتری در اختیار کاربر قرار بگیرد.

نینتندو NX احتمالا از تراشه‌ی تگرا بهره می‌برد

نمایی از فناوری Finfet و مقایسه‌ی آن با نسل‌های پیشین


چیپ‌های گرافیکی مبتنی بر معماری پاسکال بر اساس فناوری ۱۶ نانومتری Finfet هستند که توان مصرفی بسیار پایین‌تری را نسبت به معماری مکسول با خود را همراه دارند. کارت‌های گرافیکی جدید انویدیا همگی از معماری پاسکال بهره می‌برند که شاید GTX Titan X که قدرتی معادل ۱۱ ترافلاپس را در اختیار دارد، بارزترین نمونه برای قدرت‌نمایی معماری پاسکال محسوب شود.

نینتندو NX احتمالا از تراشه‌ی تگرا بهره می‌برد

جهش بزرگ به واسطه استفاده از معماری پاسکال


باید دید کنسول جدید نینتندو تا چه حد می‌تواند از توانایی‌های بالقوه معماری پاسکال شرکت انویدیا بهره ببرد. مسلما رسیدن به قدرت ۱۱ ترافلاپسی برای کنسول نینتندو NX به خاطر بالا رفتن هزینه‌ها و قیمت تمام شده، امری دور از ذهن است، اما آیا می‌توانیم انتظار کنسولی هم طراز با ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 را داشته باشیم؟


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب