تاثیر مصرف پروتئین سویا در کودکی بر استحکام استخوان ها

نتایج یک مطالعه جدید روی مدل حیوانی نشان می‌دهد که پیروی از رژیم غذایی غنی از پروتئین جدا شده سویا در کودکی زمینه ساز استخوان‌های سالم و مستحکم در بزرگسالی است.

تاثیر مصرف پروتئین سویا در کودکی بر استحکام استخوان ها

نتایج یک مطالعه جدید روی مدل حیوانی نشان می دهد که پیروی از رژیم غذایی غنی از پروتئین جدا شده سویا در کودکی زمینه ساز استخوان های سالم و مستحکم در بزرگسالی است.مطالعه محققان دانشگاه آرکانزاس نشان می دهد تغذیه مملو از پروتئین جدا شده سویا در مراحل ابتدایی زندگی می تواند از پوکی استخوان حاد در دوران بزرگسالی پیشگیری کند و سبب افزایش کیفیت استخوان ها شود.
پروتئین جدا شده سویا، از دانه های سویا استخراج شده و به صورت تصفیه شده و سالم، خالص ترین شکل آن محسوب می شود و نیز فاقد چربی و کربوهیدرات ها و حاوی حدود 90٪ از پروتئین ها است.
جین ران چن محقق دانشگاه آرکانزاس در زمینه علوم پزشکی گفت: تغذیه مناسب در ابتدای زندگی می تواند توده استخوانی را تقویت کند؛ مصرف پروتئین سویا انواع فواید سلامتی دارد که شامل کاهش پوکی استخوان در دوران بزرگسالی است.

محققان به منظور تعیین اثر محافظتی رژیم غذایی حاوی پروتئین جدا شده سویا در مرحله ابتدایی زندگی و تاثیر آن روی وضعیت استخوان ها در دوران بزرگسالی، گروهی از موش های ماده بسیار جوان را بررسی کردند.تعدادی از این موش های آزمایشگاهی پس از گذشت 24 الی 55 روز از زمان تولد، به مدت 30 روز با رژیم غذایی حاوی پروتئین سویا تغذیه شدند و سپس تا شش ماهگی از رژیم غذایی متعارف این جوندگان برای آنها استفاده شد.

پس از مقایسه دو گروه، محققان دریافتند موش های ماده ای که در اوایل زندگی رژیم غذایی حاوی پروتئین جدا شده سویا داشتند، در بزرگسالی از استخوان های مستحکم تری برخوردار بودند.
پژوهشگران در عین حال یادآور شدند که با وجود اهمیت این مطالعه، اما تسری نتایج آن به صورت مستقیم روی انسان ها هنوز زود است و به تحقیقات بیشتر نیاز دارد. تحقیقات قبلی، محافظت از بدن در دوران بزرگسالی را در برابر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله سرطان سینه، از جمله فواید مصرف سویا در دوران کودکی برشمرده بودند. همچنین گفته می شود که مصرف سویا مانعی در برابر اضافه وزن است و موجب عملکرد بهتر ورزشکاران می شود. این تحقیق آنلاین در مجله FASEB منتشر شد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب