ناسا فضاپیمای OSIRIS-Rex را به فضا پرتاب کرد

فضاپیمای OSIRIS-Rex ناسا ماموریت اکتشافی 7 ساله و کم سابقه خود را به مقصد سیارک Bennu آغاز کرد

ناسا فضاپیمای OSIRIS-Rex را به فضا پرتاب کرد

فضاپیمای OSIRIS-Rex ناسا ماموریت اکتشافی 7 ساله و کم‌ سابقه خود را به مقصد سیارک Bennu آغاز کرد. این فضاپیما ساعاتی پیش از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناوران فلوریدا و توسط راکت اطلس 5 به فضا پرتاب شد. پس از این پرتاب، مدیران ماموریت اکتشافی OSIRIS-Rex آن را پرتابی بی عیب و نقص توصیف کردند و اعلام کردند که فضاپیما در سلامت عالی است.

جالب است بدانید که OSIRIS-Rex یک فضاپیمای بدون سرنشین است که هدف اصلی آن نمونه برداری از سیارکی است که به عنوان یک تهدید برای زمین شناخته می شود. سیارک بنو که در نزدیکی زمین قرار دارد، غنی از کربن بوده و قدمتی برابر با تاریخ اولیه منظومه شمسی دارد. بنابر محاسبات صورت گرفته، اگر بنو زمانی با سیاره زمین برخورد پیدا کند، میزان انرژی برابر با سه میلیارد تن مواد منفجره، معادل با 200 بمب اتمی هیروشیما آزاد خواهد کرد.

OSIRIS-Rex هم چنین اولین ماموریت اکتشافی ناسا محسوب می شود که قرار است با نمونه ‌برداری از یک سیارک به زمین بازگردد. ناسا اعلام کرده این فضاپیما پس از حدود دو سال تعقیب بنو بالاخره در آگوست 2018 به این سیارک خطرناک خواهد رسید. سپس روی سطح آن فرود خواهد آمد و نمونه ‌ای از آن را با خود در سال 2023 به زمین می ‌آورد.

دانشمندان معتقدند این نمونه می تواند اطلاعات و شواهد مهمی از منبع حیات در زمین و هم چنین این احتمال که حیات از جایی دیگر از منظومه شمسی سرچشمه گرفته باشد را در اختیار ما قرار دهد و برای همین است که ناسا برای انجام این ماموریت 800 میلیون دلار هزینه کرده است.

با این وجود که بنو رسماً به عنوان یک سیارک خطرناک معرفی شده است، اما به گفته دانشمندان ناسا احتمال برخورد آن با زمین هنگام عبور از بین سیاره ما و ماه تنها 0.037 درصد است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب