به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان

غار آبی سهولان یکی از مهم‌ترین و کم‌نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت‌انگیزترین جلوه‌های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان

غار آبی سهولان یکی از مهم‌ترین و کم‌نظیرترین غارهای طبیعی کشور و از شگفت‌انگیزترین جلوه‌های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود. این غار در ۴۳ کیلومتری جنوب شرق مهاباد و در مسیر جاده‌ی میان‌بر مهاباد به بوکان واقع شده است که از شهر بوکان حدود ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به این غار از شهر سرسبز مهاباد، باید تپه‌ماهورهای جاده‌ی برهان را پشت سر بگذارید تا در نقطه‌ای به روستای «عیسی‌کند» برسید. در روستای عیسی‌کند جاده به دو مسیر تقسیم می‌شود که مسیر مستقیم به بوکان و مسیر دست راست شما را به روستای سهولان و غار معروف آن می‌برد. مردم محلی به این غار، «لونه کوتر» یعنی لانه کبوتر می‌گویند. قرار گرفتن این غار در میان رشته‌کوه‌های بلند با قله‌های سربه‌فلک‌کشیده و دره‌های عمیق کاملاً بکر و دست‌نخورده بر عظمت و زیبایی این پدیده‌ی شگفت طبیعت افزوده است.

به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان


غار سهولان دارای دو دهانه است که به سمت جنوب باز شده‌اند و چند درخت تنومند جنگلی که از میان صخره‌ها سر برآورده‌اند سایه‌ی خود را بر دهانه‌ی اصلی غار انداخته‌اند که علاوه بر تأمین سایه برای گردشگران به طبیعت خشن و سرد محیط طراوتی دوچندان بخشیده‌اند. هوای درون غار بسیار مرطوب و تاریک است که با کار گذاشتن صدها نورافکن امکان دید فراهم شده است. درجه‌ی حرارت داخل غار در فصل تابستان و زمستان تغییر زیادی نمی‌کند و بر اثر رطوبت زیاد، روی سنگ‌ها و صخره‌ها با خزه‌های سبز و قهوه‌ای پوشیده شده است و گاهی قطرات آب از بالای ایوان‌ها به روی سطح آب می‌چکد. در بدو ورود به درون غار بوی رطوبت همراه با بوی خفیف گوگرد به مشام می‌رسد.

به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان


حرکت در قسمت آبی دریاچه با قایق‌های پارویی امکان‌پذیر است ولی بخش خشکی را با پای پیاده نیز می‌توان طی کرد. اسکله‌ای که شما را به داخل تونل‌ها، دالان‌ها و دریاچه‌های غار می‌برد پایین‌تر از دهانه‌ی اصلی قرار دارد که با تعداد زیادی پله‌ی بتونی پیچ‌درپیچ به کف دریاچه‌‌ی درون غار می‌رسد. در سفر آبی درون غار، پس از دریافت یک جلیقه‌ی نجات در قایق‌ها می‌نشینید و حرکت آغاز می‌شود. نخستین دریاچه‌ دارای آبی زلال و صاف است. در این سفر پر از رمز و راز با گذشت از دالان‌های تنگ و باریک سه حوضچه‌ی آبی بزرگ و کوچک را پشت سر می‌گذارید تا به چهارمین و بزرگ‌ترین دریاچه می‌رسید. این دریاچه آخرین نقطه‌ای است که به وسیله‌ی قایق طی می‌کنید. در پایان سفر آبی، می‌توانید از میان تونل‌ها و دالان‌های تنگ و باریک راه خود را به دهانه‌ی خروجی غار ادامه دهید. دهانه‌ی فرعی که به «لونه مالان» مشهور است با ارتفاعی حدود ۵۰ متر از سطح آبی غار با پله‌های سنگی پیچ‌درپیچ به همان محوطه باز می‌شود که دهانه‌ی اصلی نیز در آن قرار دارد.

به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان

به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان

به شهر ما بیایید - غارنوردی در زیبایی‌های سهولان


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب