به شهر ما بیایید - آبشاری با چهار نوع آب

در فاصله‌ی 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان، چشمه‌ای از دل کوه می‌جوشد و به پیش می‌آید.

به شهر ما بیایید - آبشاری با چهار نوع آب

در فاصله‌ی 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان، چشمه‌ای از دل کوه می‌جوشد و به پیش می‌آید. نام این آبشار زیبا فدامی است. این آبشار در منطقه‌ی فورگ (فرگ) و در شهر فدامی در مسیر جاده‌ی شیراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله میزبان تعداد زیادی از علاقه‌مندان به طبیعت است.

وی‍ژگی جالب آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم است که در فاصله‌ی 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می‌آورند. در زیر آبشار حوضچه‌ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن گیاهان بلند و نیزار دیده می‌شود. از ویژگی‌های ارزشمند این آبشار، دایمی و شیرین بودن آب آن است که با توجه به فصلی و شور بودن اکثر آب‌های جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

به شهر ما بیایید - آبشاری با چهار نوع آب


آبشار شور فدامی در بالادست آبشار شیرین واقع شده است. سرچشمه‌ی آبشار شور فدامی حدود 500 متری آن است و وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است. آبشار شیرین فدامی در گذشته عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می‌شد، ولی به دلیل خشک‌سالی و استفاده‌ی بی‌رویه‌ی کشاورزان اکنون عرض آن کم‌تر شده است.

به شهر ما بیایید - آبشاری با چهار نوع آب


آب چشمه‌ی فدامی پس از عبور از مسیر بستر به پرتگاهی می‌رسد که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می‌دهد. این آبشار زیبا با ورود به رودخانه‌ی شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می‌کاهد و آب شور رودخانه را برای نخلستان و اراضی کشاورزی پایین‌دست قابل استفاده می‌کند.

آب شیرین این آبشار درواقع آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تأمین می‌کند. جالب‌تر این‌که آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد.

تعداد زیادی غار با عمق‌های مختلف و اشکال و قندیل‌های زیبا در منطقه وجود دارد و هم‌چنین بلورهای مختلف سنگی و خاک‌های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه‌های این منطقه‌ی زیباست.

آبشار فدامی یکی از تفرجگاه‌های زیباست که با منظره‌ای زیبا و دل‌انگیز روح هر انسان دوستدار طبیعت را نوازش می‌دهد.

به شهر ما بیایید - آبشاری با چهار نوع آب


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب