به شهر ما بیایید - عروس زیبای زاگرس

اگر دوست دارید صدای خروشان آبشاری پرآب در کوهسار را بشنوید و به تماشای ریزش آب از کوه و لاله‌های سرخ واژگون و شکوفه‌های رنگارنگ و بستر سبز کنار جوی‌ها بایستید، به سمیرم در استان اصفهان بروید.اگر دوست داريد صداي خروشان آبشاري پرآب در كوهسار را بشنويد و به تماشاي ريزش آب از كوه و لاله‌هاي سرخ واژگون و شكوفه‌هاي رنگارنگ و بستر سبز كنار جوي‌ها بايستيد، به سميرم در استان اصفهان برويد. با عبور از سميرم به سمت شرق پس از پشت سر گذاشتن مسيري 5 كيلومتري به كنار آبشار سميرم مي‌رسيد كه از زيباترين و بزرگ‌ترين آبشارهاي ايران است.

حيف است اهل گردشگري در طبيعت باشيم و آبشار سميرم را نبينيم. آبشار پرشكوه سميرم، آبنماي طبيعي چشم‌نوازي است كه چشم‌اندازهاي طبيعت رنگارنگ آن‌جا در بهار و اوايل تابستان رؤيايي‌اند؛ اما در زمستان هم مي‌شود به كنار آبشار رفت و در خلوت، غرش آبشار را با تمام وجود شنيد. آب آبشار از چشمه‌ساران ارتفاعات بالادست آن سرچشمه مي‌گيرد و از بالاي تخته‌سنگ صخره‌اي صاف و عظيم به بيرون مي‌جهد. پاي آبشار فضاي سبز وسيعي احداث شده كه هماهنگي چشمگيري با كوه و آبشار و گياهان و گل‌هاي طبيعي كوه دارد.

به شهر ما بیایید - عروس زیبای زاگرس


آب و هوای آبشار در بهار و تابستان مطبوع و روح‌نواز است و گردشگران زيادي را جذب خود مي‌كند اما در زمستان هم به‌ويژه اگر هوا خيلي سرد نباشد و برف زيادي زمين را نپوشانده باشد، مشتاقان طبيعت به تماشاي آبشار مي‌شتابند. اواخر بهار و سراسر تابستان شايد جايي براي نشستن روي نيمكت‌هاي فضاي سبز آبشار پيدا نكنيد و صداي آبشار در سروصداي مردم، صلابت زمستاني‌اش را نداشته باشد؛ اما در زمستان شماييد و طبيعت شگفت‌انگيز پيش‌روي‌تان و شايد هم چند نفري مثل خودتان آن‌جا باشند.

مي‌گويند آبشار سميرم، عروس زيباي سلسله‌كوه‌هاي زاگرس است. زاگرس زيبايي‌هاي خيره‌كننده‌اي دارد. شايد يكي از جالب‌ترين آن‌ها همين آبشار باشد. اين آبشار كه آبش در دره‌ی نادر جريان مي‌يابد، در گذشته 75 متر ارتفاع داشته است؛ اما بر اثر فرسايش در سال‌هاي متمادي به 35 متر كاهش يافته و تنها در سال‌هاي پرآبي دوباره ارتفاع مي‌گيرد.

گذر آب طی ساليان طولاني سبب شده تا نرمي آب، خراش و شكافي بر سينه‌ی كوه ايجاد كند و آب از اين شكاف بيرون مي‌جهد. همسايگي آبشار و كوه با درختان و همنوايي آن‌ها با پرندگان، درختان و جانوران در محل، چشم‌اندازي رؤيايي پديد آورده كه تنها بايد به آن‌جا رفت و اين همه زيبايي را به چشم بصيرت و حيرت ديد و اين كلام را زمزمه کرد: «خدايا تو را شكر كه سرزميني زيبا به ما عطا فرمودي».

به شهر ما بیایید - عروس زیبای زاگرس

به شهر ما بیایید - عروس زیبای زاگرس

به شهر ما بیایید - عروس زیبای زاگرس