به شهر ما بیایید - دریاچه‌ی گنج زیر پای تخت سلیمان

مجموعه‌ی آثار باستانی تخت سلیمان در حدود 40 کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد.مجموعه‌ی آثار باستاني تخت سليمان در حدود 40 كيلومتري شهرستان تكاب در استان آذربايجان غربي قرار دارد. آثار باستاني اين مجموعه و درياچه‌ی ‌‌جوشان آن، روي صفحه‌اي سنگي و طبيعي قرار گرفته كه از رسوبات آب درياچه به وجود آمده است.

تخت سليمان محوطه‌اي باستاني است شامل چند كاخ ساساني و آتشكده‌ی آذرگشسب و دو مجموعه‌ی باستاني زندان سليمان (حفره‌ای بزرگ و عمیق در قله‌ی تپه) و تخت بلقيس (کوهی با آثار بناهای ساسانی)؛ هم‌چنين بقاياي يك معبد به نام آناهيتا نيز در خرابه‌هاي ساساني تخت سليمان ديده مي‌شود؛ البته شهرت مذهبي اين محل مربوط به آتشكده‌ی آن است.

در سه كيلومتري شمال غربي تخت سليمان، تپه‌اي قرار دارد كه در قله‌ی ‌آن حفره‌اي بزرگ و عمیق دیده می‌شود و آن را زندان سليمان ناميده‌اند. در فاصله‌ی 7-8 كيلومتري شمال شرقي تخت سليمان كوهي به نام تخت بلقيس قرار دارد كه در آن آثار بنا‌هاي ساساني ديده مي‌شود.

آن‌چه بیش از همه در این منطقه‌ی باستانی برای گردشگران، جذاب و شگفت‌انگیز است، وجود دریاچه‌ای مرموز، مملو از گنجینه‌های ایران باستان و سایر نقاط دنیاست. این دریاچه هرچند بسیار زیبا و آرام است، ‌با بی‌رحمی تمام، هر جنبنده‌ای را به خود می‌بلعد؛ تا جایی‌ که در بازدید از این مکان متوجه تابلو‌های متعددی می‌شوید که علایم هشداردهنده‌ی «شنا ممنوع» دارند؛ زیرا شنا در این دریاچه حتماً منجر به مرگ خواهد شد. برخی‌ها معتقدند حضرت سلیمان در این نقطه عصای خود را بر زمین کوبیده، چشمه‌ای جوشیده و دریاچه‌ای را پدید آورده است. برخی نیز بر این باورند که در کف دریاچه‌ گلی وجود دارد که حاصل از خاکستر آتشفشان کوهی در این نزدیکی بوده و به دلیل ترکیبی که دارد، هر جنبنده‌ای را از روی سطح آب می‌بلعد و با خود به قعر دریاچه فرو می‌برد. با توجه به این‌که در هیچ دوره‌ای از تاریخ امکان دسترسی به عمق این دریاچه وجود نداشته، می‌توان امیدوار بود که مقدار زیادی از نذورات و گنجینه‌های ایران باستان و سایر ملل، هم‌چنان در کف این دریاچه‌ی مرموز باقی مانده باشند.

برای دیدن مجموعه‌ی تخت سلیمان می‌توان از دو مسیر مختلف استفاده کرد: مسیر زنجان و مسیر تکاب. در صورتی که تنها قصد دیدن این اثر را دارید بهتر است از مسیر تکاب استفاده کنید. جاده‌های مناسب و هموارتر آن کمک زیادی به آسایش شما می‌کند. مسیر زنجان- تخت سلیمان، مسیری کوهستانی و پرفراز و نشیب و البته آسفالت است که ممکن است کمی خسته‌کننده باشد. تخت سلیمان در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر قرار گرفته و با شروع فصل پاییز سرمای زیادی بر این منطقه حاکم می‌شود و ممکن است لذت دیدن عجایب منطقه را کم‌تر کند.

به شهر ما بیایید - دریاچه‌ی گنج زیر پای تخت سلیمان

به شهر ما بیایید - دریاچه‌ی گنج زیر پای تخت سلیمان

به شهر ما بیایید - دریاچه‌ی گنج زیر پای تخت سلیمان

به شهر ما بیایید - دریاچه‌ی گنج زیر پای تخت سلیمان