اشکال‌زدایی برنامه (Debugging) در سی شارپ

یکی از تکنیک‌هایی که در هنگام برنامه‌نویسی باید به آن تسلط کافی‌داشته باشید،نحوه Debug کردن برنامه (اشکال‌زدایی)است. به‌صورت کلی ما دو نوع خطا داریم؛Syntax Error (خطای نحوی) و Logic Error(خطای منطقی)یکی از تکنیک‌هایی که در هنگام برنامه‌نویسی باید به آن تسلط کافی‌داشته باشید، نحوه Debug کردن برنامه (اشکال‌زدایی) است.

به‌صورت کلی ما دو نوع خطا داریم؛ Syntax Error (خطای نحوی) و Logic Error (خطای منطقی)

یک کامپایلر تنها می‌تواند خطاهایی که بدلیل نوشتن اشتباه کد و یا جا انداختن یک Semicolon را ردیابی کند (Syntax Error)، اما هیچ‌گاه نمی‌تواندکه یک خطای منطقی مثل تقسیم یک عدد بر صفر را پیدا کند!


اشکال‌زدایی برنامه (Debugging)

اولین جایی که ممکن است با خطاها روبرو شوید، زمان طراحی و کدنویسی برنامه هست که در اصطلاح برنامه‌نویسی به آن Design-Time Error می‌گویند.

این خطا‌ها حتی پیش از Compile کردن برنامه مشاهده می‌شود و شما می‌بایست در صدد رفع آن باشید.

Design-Time Error جزو خطاهایی هستند که راحت می‌توان آن‌ها را ردیابی و رفع نمود؛ چرا که نرم‌افزار Visual Studio به‌صورت خطوط رنگی انواع خطاها را برای شما نمایش می‌دهد.


در هنگام کدنویسی شما با سه نوع خط رنگی مواجه خواهید شد؛ آبی، قرمز و سبز.

  • خط‌هایی که به رنگ آبی هستند، با نام Edit and continue معروف هستند که بدین معنی‌ست شما می‌بایست تغییری در کدهایتان ایجاد کنید بدون اینکه برنامه متوقف شود.

  • خط‌های به رنگ قرمز با نام Syntax Error معروف هستند که نمایانگر این هست که یک غلط نگارشی در کدنویسی شما وجود دارد.

  • خط‌های به رنگ سبز، اخطارهای کامپایلر (Compile Warning) هستند که زمانی این خطا را می‌بینید که کامپایلر متوجه می‌شود که یک مشکل کوچکی وجود داردکه ممکن است بعدها برای شما مشکل‌ساز باشد؛ همانند تعریف متغیری که هرگز از آن استفاده نشود!


 خط‌های آبی رنگ:

در عکس پایین، شما می‌توانید یک خط آبی رنگ زیر عبارت مشخص شده را ببینید.

اشکال‌زدایی برنامه (Debugging) در سی شارپ (2)


مطالب مرتبط ...