کشف دو گونه قارچ "آسکومایست جدید" توسط محققان کشور

اخیراً کشف میکروارگانیسمهای جدید از دریاچه‌های فوق شور ارومیه و میقان، نوید اکتشافات بیشتری را از این اکوسیستم‌های مهم کشور می‌دهد.

کشف دو گونه قارچ "آسکومایست جدید" توسط محققان کشور

به گزارش ایسنا، دریاچه ارومیه چند سالی است که در معرض خطر خشک شدن کامل قرار دارد و تلاشها برای نجات این دریاچه بی‌نظیر ادامه دارد. ذخایر ژنتیکی و زیستی این دریاچه منابعی تکرار نشدنی هستند و محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای معرفی اهمیت‌های بالای این اکوسیستمهای جذاب، دو گونه قارچ جدید را از این دریاچه‌ها با نام‌های  علمی قارچ "Emericellopsis persica"  وقارچ " Purpureocillium sodanum " کشف کردند.

 شایان ذکر است که در سال 1393 نیز محققان مرکز یک گونه قارچ به نام "Neocamarosporium chichastianum " را برای اولین بار از دریاچه ارومیه کشف کرده بودند. بنابراین "Emericellopsis persica " دومین گونه قارچ بومی دریاچه ارومیه است.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این باره گفت: تلاشهای ما در این مرکز طی نمونه برداری‌های مختلف از دریاچه‌های فوق شور ارومیه و میقان منجر به کشف دو قارچ مهم "Emericellopsis persica " و "Purpureocillium sodanum" شده است که بر اهمیت اکولوژیک و تنوع زیستی این مناطق تأکید می‌کند.

این قارچ‌ها پتانسیل قابل توجهی از نظر فعالیت لیپولایتیک داشته و سوژه‌های بسیار جذابی برای انجام مطالعات گسترده ژنومیکس، ترانسکریپتومیکس، پروتئومیکس و متابولومیکس هستند. لذا، سویه‌های این گونه‌های بومی در بانک میکروارگانیسمها، یکی از کلکسیونهای زیستی چهارگانه مرکز با شماره‌های دسترسی "Emericellopsis persica IBRC-M 30046 "و "Purpureocillium sodanum IBRC-M 30175 " نگهداری می شوند و قابل ارائه به کلیه محققان و دانشمندان هستند.

وی در ادامه افزود: قارچها به دلیل پتانسیل های ژنتیکی و نوع متابولیسم خاص خود از توانایی‌های منحصر به فردی برای زندگی در شرایط استرس و خشکی برخوردارند که آنها را برای زیستن در شرایط سخت محیطی سازگار می‌کند.

سازگاری با شرایط خشکی و کم آبی حاکم بر دریاچه‌های فوق شور فشار غیرقابل تحملی را بر اکثر موجودات این نوع دریاچه ها تحمیل می‌کند. بنابراین، با افزایش شوری آب بسیاری از اشکال حیات در این نوع دریاچه ها از بین رفته است یا اینکه از تنوع آنها کاسته می‌شود. علی رغم این شرایط سخت، زندگی میکروبی از شایعترین نوع حیات در این نوع دریاچه ها بوده و تلاشها برای معرفی تنوع زیستی این اکوسیستمها همچنان ادامه دارد.

فاضلی با تأکید بر مأموریت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در جمع آوری و نگهداری نمون‌ های زیستی کشور و معرفی ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور گفت: قارچهای کشف شده از این دریاچه‌ها نشان دهنده پیشرفت مرکز در راستای رسالت‌های تعریف شده و اکتشاف و ذخیره سازی منابع زیستی است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب