هدیه فناوری به اشیا ، اینترنت چشم‌ها از راه رسید

در آینده‌ای نزدیک، هر یک از اشیایی که با ما تعامل دارند، می‌توانند دنیای پیرامون خود را مشاهده کنند.در آینده‌ای نزدیک، هر یک از اشیایی که با ما تعامل دارند، می‌توانند دنیای پیرامون خود را مشاهده کنند. دیدن دنیای اطراف باعث خواهد شد سبک زندگی متفاوت شود و سطحی از آسایش و رفاه برای ما به ارمغان آید. اما برای اینکه اشیا از موهبت دیدن برخوردار باشند، به حسگرهای بصری و دوربین‌های خاصی نیاز دارند که همانند دستیاری، به آن‌ها کمک کند.

در حالی که در این میان نقدها و صحبت‌های فراوانی درباره حریم خصوصی وجود دارد، اما کارشناسان بر این باور هستند که ده‌ها عدد از دوربین‌های کوچک و حتی دوربین‌هایی در مقیاس نانو در آینده‌ای بسیار نزدیک برای اشیا ساخته خواهند شد. دوربین‌هایی که به اشیا این توانایی را خواهند داد تا از هر زاویه‌ای و بلافاصله به مشاهده محیط اطراف خود بپردازند. سرگئی بلونجی، استاد بینایی کامپیوتری در کرنل‌تچ گفته است: «ممکن است موانع قابل توجهی به لحاظ اجتماعی در این قضیه وجود داشته باشد؛ به دلیل اینکه این دوربین‌ها در هر مکانی حضور دارند و به‌طور پیوسته به مشاهده محیط پیرامون خود می‌پردازند. افراد ممکن است سؤال کنند، این دوربین‌ها به چه مکانی اشاره می‌کنند؟ این نگاه کردن چه ارزشی دارد؟ چرا باید به دوربینی نیاز داشته باشم که در تمام مدت شبانه‌روز به من اشاره می‌کند، در حالی که به درستی نمی‌دانم نقطه عطف این پذیرش همگان چه زمانی خواهد بود. اما اگر تحقیق گسترده‌ای درباره انواع مختلفی از فناوری‌های بصری و دوربین‌های هوشمندی که در مکان‌هایی همچون محل کار یا خانه نصب شده است، صورت پذیرد، نشان خواهد داد که این فناوری تا چه اندازه مفید خواهد بود. دستاوردهایی در زمینه بهبود سلامت، کمک به حافظه و پیدا کردن راه‌های جدیدی که به ما توانایی می‌دهد تا از عزیزان خود به بهترین شکل مراقبت کنیم، از مزایای این فناوری است.»

پیش از اینکه از پیشرفت‌های فناوری خشنود شوید یا برعکس، از ترس، یخچال و فریزر خانه خود را به بیرون پرتاب کنید، ضروری است به واکاوی این دو پرسش بپردازیم که در ابتدا چگونه به این نقطه از پیشرفت دست یافته‌ایم و سرانجام این پیشرفت چه دستاورد و معنایی را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد.

آنچه به معنای واقعی کلمه دیدن است

این موضوع فرصت و چشم‌اندازی مغتنم برای بازار است؛ فرصتی که به نام اینترنت چشم‌ها (Internet of eyes) از آن یاد می‌شود. این فناوری فرصت بی‌نظیری را به وجود خواهد آورد که در آن اشیای گوناگون و بی‌جان به تقویت و بهبود ارتباط میان خود بپردازند. از تعامل لباس‌ها با آینه‌ها تا یخچال و فریزرها با ساختمان‌ها و حتی رنگی که روی دیوار خانه است، همگی به لطف اینترنت چشم‌ها، حرف‌های تازه‌ای برای گفتن خواهند داشت. 
شبیه به اینترنت اشیا، اینترنت چشم‌ها شبکه‌ای از دوربین‌ها و حسگرهای بصری است که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شده‌اند و به جمع‌آوری و تبادل اطلاعات بصری در مقیاسی تصورناپذیر و بسیار گسترده‌‌تر از قبل می‌پردازند.
با کمک این فناوری اشیا توانایی دیدن پیدا می‌کنند که این موضوع تأثیر کاملاً محسوسی بر کسب‌وکارها و در نهایت بر زندگی انسان‌ها خواهد گذاشت. در مقیاسی وسیع‌تر و از چشم‌انداز یک بازار تجاری، این فناوری‌های بصری توانایی ضبط کردن، ذخیره کردن و در نهایت تجزیه‌وتحلیل کسب درآمد را خواهند داشت.


هدیه فناوری به اشیا ، اینترنت چشم‌ها از راه رسید


هر سه عامل یادشده از جنبه‌ها و خصیصه‌های بصری و ذاتی این فناوری به شمار می‌روند. جالب‌تر اینکه این سه عامل بر مبنای دریافتی‌های بصری از مصرف‌کنندگان عمل می‌کنند. همین موضوع سطح انتظارات از اینترنت چشم‌ها را بیشتر کرده و کارشناسان را متقاعد ساخته است که اینترنت چشم‌ها این ظرفیت را دارد که تأثیری افقی در تمامی بخش‌های کسب‌وکار و همچنین زندگی انسان‌ها از خود بر جای بگذارد. جان اریک سولم که شرکت تحت سرپرستی او در زمینه تصاویر مربوط به ازدحام جمعیت در خیابان‌ها فعالیت دارد، بر این باور است که اینترنت چشم‌ها تأثیر مثبتی بر جامعه خواهد گذاشت. او در این خصوص گفته است: «در Mapillary، هدف ما درک مکان‌ها و تغییراتی است که بر اثر گذشت زمان در این مکان‌ها رخ می‌دهد. برای این منظور از تصاویر، دوربین‌ها و حسگرهای بصری در ترکیب و تعاملی با بینایی ماشینی استفاده می‌کنیم. 
این نوع فرایند خودکار در نهایت باعث بهبود درک ما از اشیا و اوضاع پیرامون خواهد شد و در نهایت بر روند طراحی ماشین‌های خودران، طراحی ایمن‌تر شهرها‌ی هوشمند و درک مکان‌ها

منبع :