علم توضیح می‌دهد: چرا اشتباهات خود را تکرار می‌کنیم؟

اشتباهات بخشی طبیعی و معمول از زندگی هستند، اما چرا اکثریت ما یک اشتباه را چندین و چندبار تکرار می‌کنیم؟

علم توضیح می‌دهد: چرا اشتباهات خود را تکرار می‌کنیم؟

اشتباهات بخشی طبیعی و معمول از زندگی هستند، اما چرا اکثریت ما یک اشتباه را چندین و چندبار تکرار می کنیم؟ این در حالیست که از کودکی به دفعات به ما گفته شده که باید از اشتباهات خود درس بگیریم و آنها را تکرار نکنیم.

در تحقیقی که اخیرا انجام شده دلیل علمی که باعث تکرار اشتباهات می شود مورد بحث قرار گرفته است.در شرایط ایده آل، اشتباهات به رشد و بلوغ افراد منجر می شوند و عدم تکرار یک اشتباه مشابه را به دنبال دارند. اما همانطور که همه ما تجربه کرده ایم، در دنیای واقعی چنین اتفاقی رخ نمی دهد.تصور کنید که تصمیم گرفته اید برای منظوری خاص مثلا خرید اتومبیل یا خانه پول پس انداز کنید، اما هر شب شام را بیرون از خانه صرف می کنید. می دانید که باید بیشتر پس انداز کنید و سعی کنید شام را در منزل تهیه کنید، اما همچنان به خرج های بی منطق خود ادامه می دهید و همین امر باعث می شود بیشتر از پیش احساس گناه کنید.در حالیکه بعضی اشتباهات فقط تاثیر کمی در روند معمول زندگی ما دارند، تکرار اشتباه گاه می تواند هزینه سنگینی برای ما به همراه داشته باشد. بعنوان مثال، تکرار اشتباهات پزشکی سومین دلیل مرگ در آمریکا را به خود اختصاص می دهند و بعضی اشتباهات تکراری نخستین علت شکایات علیه وکلا هستند. خب، پس اگر از اشتباه خود آگاهیم چرا نمی توانیم مانع آنها بشویم؟

علم نشان داده است که ما آنطور که تصور می کنیم از اشتباهات خود درس نمی گیریم. در عوض، وقتی به گذشته و اشتباهات خود نگاه می کنیم احساس بدی به ما دست می دهد که در واقع به اشتباهات بیشتر در آینده منجر می شود.
در رویارویی با اشتباهات، مغز ما به تحلیل علت اشتباه می پردازد و باعث می شود که به جای راه حل و گریز از تکرار اشتباه بر روی اشتباه تمرکز کنیم.سپس این رفتار اشتباه به روان ما راه می یابد. اما اگر اشتباهات گذشته را کنار بگذاریم و فقط به رفع مشکلات حال حاضر بپردازیم، با این اوضاع به هم ریخته ذهنی که ما را در وضعیتی مستعد اشتباه نگاه می دارد روبرو نمی شویم.
به عبارت دیگر، باید به جای حس اضطراب و گناه در خصوص صرف شام خارج از منزل، تمرکز خود را بر روی آشپزی بگذاریم.بنابراین از این پس به جای اینکه سعی کنیم از اشتباهات خود درس بگیریم بهتر است به آنچه می تواند آینده را برای ما بهتر کند بیاندیشیم.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب