تولید هیترهای سبز با فناوری نانو

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت ایران پس از پنج سال فعالیت مستمر تحقیقاتی توانستند دانش فنی ساخت این هیترها را تدوین و برای نخستین بار در کشور تولید کنند.

تولید هیترهای سبز با فناوری نانو

به گزارش خبرنگار مهر، سید مصطفی حسینعلی پور، مجری طرح «تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی» اظهار داشت: این هیتر های سبز، قادر به انجام فرآیند احتراق در دمای پایین بوده به همین دلیل گازهای خطرناک نظیر اکسیدهای نیتروژن و مونوکسید کربن تولید نمی کند.

وی افزود: در این نوع هیترها، گاز طبیعی یا کپسول در حضور کاتالیست بدون تشکیل هیچگونه شعله‌ای با اکسیژن واکنش داده و تابش مادون قرمز از سطح آن آزاد می شود.

حسینعلی پور خاطر نشان کرد: تکنولوژی ساخت هیترهای تابشی کاتالیستی، در اختیار دو کشور کانادا و امریکاست و مدتی است در اروپا نیز تحت لیسانس شرکت های اصلی سازنده، نسبت به ساخت آن اقدام می شود.

دانشیار دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران، مزیت هیتر های تابشی کاتالیستی را نسبت به نمونه‌های خارجی آن، در قیمت تمام شده پایین­تر دانست و افزود: این هیترها در حال حاضر با همت یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت ایران تجاری‌سازی شده و با نصف قیمت نمونه خارجی به بازار عرضه می‌ شود.

وی عنوان کرد: این هیتر که نام «هیتر سبز» بر آن گذارده شده، کاربرد وسیعی در صنعت نفت و گاز، کوره‌های رنگ‌آمیزی، کوره‌های عملیاتی حرارتی، خشک‌کن‌ها، صنایع غذایی، صنعت پارچه و چرم، چوب و کاغذ و گرمایش ساکن و سیار در سوله‌ها، کارگاه‌ها، مرغداری‌ها، کاروان‌ها، منازل مسکونی و ... دارد.

وی در خصوص ویژگی های این هیتر ها اظهار داشت: به دلیل کاربرد فناوری نانو، این هیترها از ایمنی بسیار بالا، راندمان حرارتی بالاتر، زمان راه‌اندازی سریع‌تر و کاهش زمان فرآیند و آلایندگی کمتری برخوردار است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب