ارتباط بین چاقی و کم‌خوابی در کودکان

‌نتایج تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در طول روز نمی‌خوابند و یا تا دیر وقت بیدار می‌مانند احتمالا کالری بیشتری مصرف می‌کنند.

ارتباط بین چاقی و کم‌خوابی در کودکان

به گزارش ایسنا به نقل از زی نیوز، نتایج مطالعات نشان می‌دهد کمبود خواب موجب افزایش وزن در کودکان می‌شود و کودکان پیش‌دبستانی که خواب کافی ندارند بعدها دچار عارضه چاقی می‌شوند.

الیسا مولینز از دانشگاه بولدر کلرادو آمریکا اظهار کرد: برای اولین‌بار اثرات کمبود خواب در مصرف مواد غذایی کودکان پیش‌دبستانی بصورت تجربی مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌های حاصل از این مطالعه همسو با نتایج مطالعات  انجام شده در بین بزرگسالان و نوجوانان نشان می‌دهد که محروم بودن از خواب در کودکان نیز موجب افزایش مصرف کالری در آنها می‌شود.

یافته‌ها نشان می‌دهد، کودکان پیش‌دبستانی که تقریبا از سه ساعت خواب روزانه محروم هستند و در بعدازظهر نمی‌خوابند، فاقد خواب طبیعی هستند. قبل از خواب حدود دو ساعت در رختخواب بیدار می‌مانند و یا پیش از زمان برنامه‌ریزی شده صبح روز بعد بیدار می‌شوند و در طول روز 25 درصد قند و 26 درصد کربوهیدرات مصرف می‌کنند که 20 درصد کالری بیش از حد معمول است.

در زمان بهبود خواب میزان مصرف قند و کربوهیدرات در این کودکان به حالت اول بازمی‌گردد، اما هنوز مصرف کالری در آنها 14 درصد و چربی 23 درصد بیشتر از حالت عادی است و باعث چاقی می‌شود. این یافته‌ها نشان می‌دهد که مصرف کالری در روز کم‌خوابی و بعد از آن همچنان بالاست.

این مطالعات در مجله پژوهشی خواب منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب