ساخت دستگاهی که از انرژی بدن، برق تولید می‌کند

در طی سال‌های اخیر، شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه تکنولوژی باتری‌ها بوده ایم که نتیجه آن، منجر به تولید باتری هایی با حجم کمتر، اما ظرفیت نگهداری انرژی بیشتر شده است.

ساخت دستگاهی که از انرژی بدن، برق تولید می‌کند

در طی سال های اخیر، شاهد پیشرفت های قابل توجهی در زمینه تکنولوژی باتری ها بوده ایم که نتیجه آن، منجر به تولید باتری هایی با حجم کمتر، اما ظرفیت نگهداری انرژی بیشتر شده است. در عصر حاضر نیز، با توجه به تولید قطعات پیشرفته ای که هر کدام انرژی بیشتری را برای روشن ماندن در دل دستگاه های هوشمند می طلبند، نیاز به باتری هایی با طول عمر بیشتر، بیش از پیش احساس می شود.

اما جدای از پیشرفت هایی که در زمینه ارتقای قابلیت های باتری ها شاهد آن هستیم، تکنولوژی جدیدی در دست توسعه است که قادر است از گرمای بدن برای تولید انرژی و برق استفاده کند.

داریوش وشایی، پروفسور مهندسی برق و کامپیوتر از دانشگاه کارولینای شمالی، رهبری تیمی را بر عهده دارد که در حال کار بر روی ژنراتور ترموالکتریک پروشدنی (TEG) هستند که قادر است از گرمای تولید شده بدن فرد، انرژی الکتریکی تولید کند.

در واقع، این تکنولوژی بسیار موثرتر از تکنولوژی هایی همچون حفره های حرارتی (Heat Sink) است که علاوه بر وزن و حجم بالا، از کارایی چندانی نیز برای کاربران برخوردار نیستند. همچنین، با استفاده از TEGمی توان تا حدود 20 برابر بیشتر از تکنولوژی حفره های حرارتی، انرژی الکتریکی تولید کند.

نحوه کار این دستگاه نیز به گونه ایست که یک ماده رسانای گرما بر روی لایه ای از پلیمر قرار می گیرد که مانع از هدر رفتن گرما می شود و آن را از طریق TEG به انرژی الکتریکی تولید می کند. گفتنی است ضخامت این ماده تنها به 2 میلیمتر می رسد و از قابلیت انعطاف پذیری نیز برخوردار است.

اگرچه انرژی تولید شده از این طریق، به اندازه ای نیست که بتوانید با آن گوشی، تبلت و یا دستگاه پوشیدنی خود را شارژ کنید اما می تواند سرعت فرآیند مصرف برق را کاهش دهد و با افزایش طول عمر باتری دستگاه، مدت زمان بیشتری را برای کار با آن برایتان به ارمغان آورد.

البته نمونه های بزرگ تر این دستگاه می توانند برق بیشتری تولید کنند، اما از آن جایی که از حجم بالایی برخوردار خواهد بود، نمی تواند چندان کاربردی باشد. یکی از گزینه های محتمل، استفاده از این تکنولوژی در لباس هاست که پیش‌تر نیز برخی شرکت ها نمونه های مشابهی را تولید کرده اند.

با این حال، TEG می تواند نویدبخش آیند ای روشن برای صنعت تولید لباس های هوشمند همانند ژاکت هوشمند Jacquard کمپانی Levi's باشد. هدف اصلی سازنده این محصول، رسیدن به نقطه ایست که دیگر دارندگان دستگاه های پوشیدنی از باتری بی نیاز شوند.

منبع :