کلاس‌ها در آینده با VR و AI جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌شوند

هنگامی‌که به دوران مدرسه خود می‌اندیشید، احتمالاً نخستین چیزهایی که به ذهنتان خطور می‌کند، کتاب و دفترهای کاهی و درس‌های خسته‌کننده خواهد بود.هنگامی‌که به دوران مدرسه خود می‌اندیشید، احتمالاً نخستین چیزهایی که به ذهنتان خطور می‌کند، کتاب‌ و دفترهای کاهی و درس‌های خسته‌کننده خواهد بود. اما کلاس‌های آینده با چیزی که می‌شناسیم، تفاوت‌های زیادی دارند. آخرین پیشرفت‌های فناوری و نوآوری در حال گشودن راه‌‌های تازه و جدید برای فضاهای آموزشی است که می‌تواند لذت‌بخش و جذاب باشد. شیوه‌های یادگیری در حال تغییر است.

اینکه خردسالان از بازی‌هایی مانند Minecraft برای توسعه مهارت‌هایی مانند کار گروهی و حل مشکل استفاده کنند، به موضوعی عادی تبدیل شده است. معلمان نیز به کمک همین روش‌ها و با استفاده از هوش مصنوعی، درک درست و بهتری از نحوه پیشرفت شاگردان خود در کلاس‌ها دارند. اما علاوه بر این‌ها، واقعیت مجازی نیز قابلیت‌های جدیدی به کلاس‌های درس اضافه می‌کند. آن روزهایی که معلم از شاگردانش می‌خواست تا مقبره‌ای از مصر باستان در ذهن خود تجسم کنند، گذشته است. این روزها همه چیز تغییر کرده است. کافی است یکی از این هدست‌های واقعیت مجازی را روی سر بگذارید تا این فناوری شما را در چشم‌به‌هم‌زدنی به هر جایی که می‌خواهید ببرد. اگر کمی به این مسئله توجه کنید، به این نتیجه می‌رسید که آموزش تاریخ و جغرافی با فناوری VR می‌تواند بسیار فوق‌العاده باشد؛ اما این تنها فناوری‌ای نیست که قرار است گردوخاک به‌پا کند.

غوطه‌ور شدن
واقعیت مجازی با هدست‌هایی مانند آکیلیس ریفت، سامسونگ Gear VR و اچ‌تی‌سی وایو، از هم‌اکنون بر آموزش تأثیر گذاشته و باعث شده‌اند یادگیری بسیار جذاب و هیجان‌انگیز باشد. استارت‌آپ Discovr Labs که در تورنتوی آمریکا قرار داد و در حوزه فناوری فعالیت می‌کند، یکی از شرکت‌هایی است که تصمیم دارد فرصت‌های جدیدی را با استفاده از قدرت VR در مدارس و دانشگاه‌ها ایجاد کند.

این استارت‌آپ که در ژانویه 2015 تأسیس شد، تا امروز موفق شده است راه‌حل‌های آموزشی VR برای برنامه‌‌های آموزشی در زمینه بهداشت در چندین مدرسه و بیمارستان در نقاط مختلف کانادا بسازد و آن را پیاده‌سازی کند. در کنار این برنامه‌ها، یک اپ راهنمای King Tut’s tomb نیز برای Gear VR و Steam وجود دارد.
با اینکه هنوز این برنامه مراحل اولیه و ابتدایی را پشت سر می‌گذارد، اما این شرکت متوجه فواید قابل توجه آن در زمینه آموزش و تعلیم‌وتربیت شده است. یکی از محصولاتی که در حال حاضر در ویترین این استارت‌آپ وجود دارد، اپ تمرینی VR برای دکترهای کارآموز است. به گفته Discovr، این روش‌های جدید یادگیری تأثیر بسیار مثبتی از خود نشان داده‌اند. برای مثال، زمانی‌که بحث به‌ خاطر آوردن موارد آموخته‌شده به میان می‌آید، شاهد افزایش 80 درصدی نسبت به روش‌های سنتی تعلیم و آموزش مانند خواندن یک کتاب درسی هستیم.
اما این تازه شروعی برای اتفاقات بهتر برای این شرکت است؛ چراکه برنامه‌ها و آرزوهای بیشتری برای آینده دارند. گروه Discovr با هدف تقویت آموزش و کشف موضوعات جدید در واقعیت مجازی، در حال حاضر مشغول توسعه پلتفرم آموزشی cross-device VR است که در آن تعلیم‌دهندگان می‌توانند محتوا تولید کنند و دانش‌آموزان به آن‌‌ دسترسی داشته باشند. البته این پلتفرم هنوز در مرحله توسعه، ساخت و تولید قرار دارد و قرار است اواخر سال جاری میلادی منتشر شود.


کلاس‌ها در آینده با VR و AI جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌شوند


جاش مولدونادو، مؤسس Discovr Labs می‌گوید: «VR آینده آموزش است. این فناوری کمک می‌کند تا مفهوم یادگیری تجربی در نوک پیکان قرار بگیرد. پیش از اینکه فناوری واقعیت مجازی ابداع شود، یادگیری تجربی تنها یک در حد ایده بود که هیچ طرح و برنامه مشخصی برای آن وجود نداشت. اما امروزه به کمک این فناوری می‌توانیم دانش‌آموزان را به جای خسته کردن با کتاب‌ها و سخنرانی‌های ملال‌آور، در موضوع مورد بحث غوطه‌ور کنیم.»
وی می‌افزاید: «علاوه بر برنامه‌ریزی برای آرایش کلاس‌ها در آینده، VR این قابلیت را دارد که به یک کلاس درس برای آینده تبدیل شود. استفاده از VR اجتماعی در قالب تعلیم و آموزش دارای فواید و منفعت‌های بی‌نظیر و فوق‌العاده‌‌ای است و می‌تواند تجربه یادگیری نزدیک‌تری را به کارشناسان همان حوزه در سراسر دنیا ارائه دهد.»
مولدونادو در ادامه می‌گوید: «تصور کنید که بتوانید از کارشناس مکانیک اتومبیل که در نقطه دیگری از کشور است، درباره مشکلی که برای خودرویتان پیش آمده، مشاوره بگیرید و آن را حل کنید؛ این کار به‌راحتی در فضای مجازی مشابه روی خودروی مجازی مشابه امکان‌پذیر است.» اما

منبع :