ساخت دستگاهی برای جدا کردن سلول‌های سرطانی با همکاری هلند

پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی با همکاری دانشگاه هلند با اجرای پروژه تحقیقاتی مشترک، دستگاهی برای جداسازی سلول‌های سرطانی از گردش خون محیطی بیماران مبتلا به سرطان پستان می‌سازند.

ساخت دستگاهی برای جدا کردن سلول‌های سرطانی با همکاری هلند

پژوهشکده سرطان پستان جهاددانشگاهی با همکاری دانشگاه هلند با اجرای پروژه تحقیقاتی مشترک، دستگاهی برای جداسازی سلول‌های سرطانی از گردش خون محیطی بیماران مبتلا به سرطان پستان می‌سازند.

به گزارش ایسنا، پروژه مشترکی میان پژوهشکده سرطان پستان و دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه فنی آیندهون (Eindhoven University of Technology ) هلند با هدف انتقال تکنولوژی تعریف و اجرایی شده است.

این طرح با عنوان «جداسازی سلول‌های سرطانی از گردش خون محیطی با استفاده از ابزار میکروسیالاتی یا میکروفلوئدیک Microfluidic» درحال انجام است.

مهندس مهدی رضایتی عضو گروه پژوهشی بیومواد و مهندسی بافت پژوهشکده سرطان پستان که از 18 جولای به منظور اجرای مرحله اول این پروژه مشترک به این دانشگاه سفر کرده است، گفت: مبنای این پژوژه استفاده از روش‌های فیزیکی (Physical based) است یعنی از فیزیک سیالات  و رفتار مکانیکی سلول‌های ‌سرطانی برای جدا کردن آنها در میکرو کانال‌ها استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه، جداکردن این سلول‌ها می‌تواند منبع بسیار خوبی برای کسب اطلاعات در مورد وضعیت سرطان بیمار و چگونگی پاسخ بیماری به روش‌های درمانی خاص باشند، ادامه داد: اما جداسازی این سلول‌ها (CTCs)  از سلول‌های دیگر جریان خون بسیار مشکل و چالش برانگیز است؛ زیرا میان میلیون‌ها سلول خونی تعداد اندکی سلول سرطانی وجود دارد که نقش مهمی را در فرآیند متاستاز بازی می‌کنند.

رضایتی یادآور شد: این پروژه در چند مرحله انجام می‌شود که مرحله اول آن اختصاص به «بهینه کردن طراحی» و مرحله بعدی اختصاص به «طراحی نهایی و بهینه شده برای جدا کردن سلول‌های سرطانی» دارد.

به گفته وی در مرحله نهایی پروژه، دستگاه طراحی شده به تهران آورده می‌شود تا باقی تحقیقات در پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی انجام شود که در این مرحله مطالعات بر روی خون بیماران مبتلا به سرطان متمرکز خواهد شد.

این پروژه در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه آیندهون انجام می‌شود که بر اساس تفاهم نامه امضا شده قرار است طی 6 ماه پروژه پیاده سازی و مقاله مشترکی تهیه شود.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب