ساخت نانوحسگری که قادر به تشخیص حمله قلبی است

پژوهشگران انگلیسی و هندی موفق به ساخت نانوحسگری شدند که قادر است به سرعت بروز حمله قلبی را به پزشک گزارش دهد.

ساخت نانوحسگری که قادر به تشخیص حمله قلبی استبه گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری،یک تیم تحقیقات بین المللی به رهبری دیویس لوئیس از دانشگاه منچستر موفق به ساخت نانوحسگر الکتریکی شده که می تواند نرخ زنده ماندن بیماران را افزایش دهد. این حسگر اطلاعات ارزشمندی درباره حمله قلبی بیمار به پزشک ارائه می کند.

بیماری های قلبی 30درصد از مرگ و میر در گروه سنی 30 تا 70 سال را به خود اختصاص داده اند. این رقم بیشتر از همه سرطان هاست. امکان تشخیص مشکلات عروقی به عنوان یکی از دغدغه های پزشکان مطرح بوده است. زمانی که یک فرد دچار حمله قلبی می شود، یک ماده شیمیایی ویژه در بدن او تولید شده که در خون جریان پیدا می کند.بنابراین، آزمایش خون ابزار مناسبی برای تشخیص است.

این گروه تحقیقاتی با همکاری محققانی از هند از سال 2014 روی توسعه نانوحسگری کار می کنند که از چند لایه فسفر تشکیل شده و روی آن با DNA پوشیده شده است. این رشته ها به نوعی ماده شیمیایی موسوم به میوگلوبین متصل هستند که با بروز حمله قلبی در پلاسمای خون افزایش می یابد. این ماده با یک آزمون الکتریکی ساده قابل شناسایی است.

این فناوری تأثیر بسیاری روی تشخیص سریع، دقیق و حساس حمله قلبی خواهد داشت. در حال حاضر افراد مشکوک به حمله قلبی در بیمارستان مورد آزمایش میوگلوبین قرار می گیرند که این نانوحسگر می تواند به سرعت به پزشکان در این باره اطلاعات ارائه کند.

این فناوری اولین مثال از فسفر چندلایه است که به عنوان پلتفورم حسگری زیستی مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری می تواند به سرعت وارد بیمارستان ها شده و دیگر نیازی به گرفتن آزمایش خون نباشد؛ آزمایشی که فرآیند بسیار کندی است. این فناوری به گونه ای است که می توان روی DNA را با دیگر مواد شیمیایی پوشش داد و از آن به عنوان حسگر برای تشخیص ترکیبات مختلف استفاده کرد. در واقع این فناوری محدود به حسگری در بخش حمله قلبی نیست.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان'Nanostructured Aptamer-Functionalized Black Phosphorus Sensing Platform for Label-Free Detection of Myoglobin, a Cardiovascular Disease Biomarker' در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب