استرس احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد

از استرس به شدت خودداری کرده و سلامت دندان‌های خود را به صورت مرتب مورد بررسی قرار دهند.

استرس احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهدبه گزارش روز یکشنبه ایرنا از انجمن صرع ایران، دکتر ماهرخ رحیمیان افزود: استرس موجب اسیدی شدن بزاق دهان و در نهایت ایجاد پوسیدگی می شود و به همین دلیل به افراد مبتلا به صرع توصیه می شود از استرس خودداری کنند.

وی درباره عوارض داروهای ضد صرع بر سلامت دندان ها، گفت: در گذشته مصرف برخی از داروهای ضد صرع سبب بروز عوارض دهان و دندان در بیماران می شد که خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم این عوارض به حداقل رسیده، اما آموزش بهداشت دهان و دندان به بیماران، مراجعه مرتب به دندانپزشکی و انجام جر م گیری احتمال بروز این عوارض را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه گاهی تشنج موجب شکستگی دندان می شود، افزود: اگر هنگام تشنج بیمار دچار شکستگی دندان شود، می توان در صورت امکان آن را زیر زبان، بین دستمال مرطوب یا در شیر نگهداری و به دندانپزشک مراجعه کرد تا دوباره دندان را در جای خود قرار دهد.

این عضو انجمن صرع ایران در باره عدم مراجعه افراد مبتلا به صرع به دندانپزشکی به دلیل ترس از تشنج، عنوان کرد: در چنین مواردی می توان با آگاه کردن بیمار نسبت به تأثیر دندان در حفظ سلامت عمومی بدن و همچنین زیبایی چهره، در او انگیزه ایجاد کرد.

رحیمیان درباره مخاطرات خدمات دندانپزشکی در مبتلایان به صرع، گفت: این مخاطرات به سابقه بیماری صرع در فرد بستگی دارد. اگر صرع فرد کنترل شده باشد تمام خدمات به راحتی انجام می شود اما اگر حمله های فرد زیاد باشد بهتر است این خدمات با بیهوشی انجام شود.

این دندانپزشک با تاکید براینکه بیماران قبل از درمان باید دندانپزشک خود را از بیماری خود مطلع سازند، خاطرنشان کرد: دندانپزشک باید از وضعیت بیمار اطلاع کافی داشته باشد تا بتواند در صورت بروز تشنج، جسم خارجی را از دهان بیمار خارج کرده تا باعث خفگی او نشود و همچنین دست خودش داخل دهان بیمار نماند. بهتر است این بیماران تعداد جلسات بیشتری اما با زمان های کوتاهتری به دندانپزشک مراجعه کنند.

وی یادآور شد: همچنین به بیماران توصیه می شود پس از دریافت خدمات دندانپزشکی، مرتب سلامت دندان های خود را بررسی کنند و روزانه پنج بار دندان هایشان را مسواک بزنند و برای رعایت بهداشت بیشتر از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنند.

منبع :