نوروز 96

توجه به نیازهای کودکان، پیش نیاز موفقیت در آینده

کودکان علاوه بر نیازهای اولیه یعنی آب و غذای سالم و مکان مناسب برای زیستن، به مولفه‌های دیگری نیز برای رشد و بالندگی نیاز دارند

به گزارش ایرنا، توجه به رفع نیازهایی همچون نیازهای عاطفی، تربیتی و آموزشی، می تواند راه را برای زندگی سالم همراه با شادی و آرامش برای کودکان به عنوان آینده سازان جامعه فراهم کند.

** نیازهای عاطفی

* استقلال و وابستگی

یک نیاز بسیار مهم کودکان که توجه بسیار ویژه خانواده ها را می طلبد، نیازهای عاطفی است؛ کودکان باید مطمئن شوند که برای والدین و اطرافیان خود مهم هستند و حضور، سلامت، شادی و موفقیت آنها اهمیت دارد تا بتوانند با اتکا به این حس خوشایند در آرامش زندگی کنند.

دکتر محسن رحیم نیا روانپزشک و فلوشیپ سایکوسوماتیک (اختلالات روان تنی) در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: نیاز به وابستگی و استقلال از جمله نیازهای عاطفی کودکان است؛ این دو نیاز با وجود این که متضاد و متناقض به نظر می رسند، اما به صورت همزمان در کودکان وجود دارند.

وی افزود: کودکان از سنین بسیار پایین احتیاج به دلبستگی و وابستگی به مادر دارند و به مرور با افزایش سن در کنار این نیاز، نیاز به استقلال هم در آنها ایجاد می شود یعنی به تدریج تمایل پیدا می کنند که خود را تا حدودی از مادر مستقل کنند.

رحیم نیاز ادامه داد: مادری که توجه کافی و ویژه به این نیاز کودک دارد و خود را در هر زمان با آن وفق دهد، می تواند شرایط ایده آلی را برای کودک فراهم کند اما اگر به هر دلیلی کودک را بیشتر در کنار خود نگه دارد و به نیاز استقلال او توجه کافی نداشته باشد و یا برعکس مادری که به اندازه کافی در کنار کودک نباشد و زمان کافی را به او اختصاص ندهد، یعنی نیاز وابستگی کودک خود را برآورده نکند، ممکن است در آینده کودک را با معضلات و مشکلات مختلفی مواجه کند.

وی توضیح داد: وقتی به اندازه کافی به کودک اجازه استقلال داده نشود، این مساله می تواند منجر به وابستگی بیش از اندازه او در آینده شود به گونه ای که نتواند به صورت مستقل تصمیم گیری کند و همواره در تصمیم گیری های اساسی در زندگی وابسته به نظر دیگران باشد.

رحیم نیا ادامه داد: بسیاری از مشکلات رفتاری در افراد ناشی از این است که به این افراد در کودکی اجازه رها شدن و آزاد زندگی کردن توسط مادر داده نشده و اغلب آنها در کودکی نتوانسته اند نیاز به داشتن استقلال را تامین کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل و ریشه های این وابستگی، دلبستگی شدید مادران به فرزندان خود و دل نگرانی نسبت به سلامت آنها است که مانع از این می شود که مادران فرزندان را از خود جدا کنند و در همه امور آنها را همراهی می کنند و به آنها اجازه تنها رفتن به جایی یا تنها انجام دادن کاری داده نمی شود.

رحیم نیا گفت: همچنین افرادی که از حضور کافی مادران خود بی بهره هستند و نیازهای عاطفی آنها در کودکی تامین نمی شود، مستعد اضطراب و گوشه گیری در بزرگسالی هستند.

وی خاطرنشان کرد که در بسیاری از موارد کودکان با هر دو این حالت ها یعنی اجازه ندادن برای داشتن استقلال در کنار نبود حضور مادر مواجه هستند یعنی مادر به اندازه کافی در کنار کودک نیست و زمانی هم که حضور دارد، اجازه استقلال به کودک نمی دهد؛ این موارد سبب بروز مشکلات رفتاری در بزرگسالی می شود.

رحیم نیا ادامه داد: این موارد به راحتی قابل پیشگیری هستند و با آگاهی دادن به والدین می توان این نیازهای کودکان را تامین و از بروز مشکلات بعدی در بزرگسالی آنها پیشگیری کرد.

* تغذیه عاطفی

کودکان از بدو تولد نیاز به مراقبت دارند و این نیاز به مراقبت بسیار طولانی، پیچیده و عمیق است؛ یکی از این نیازها نیاز به خوردن است اما آنچه اهمیت دارد صرفا تغذیه غذایی نیست بلکه لازم است کودکان با عشق تغذیه شوند یعنی غذا دادن به آنها از بدو تولد باید همراه با عشق و محبت باشد.

نوزادان احتیاج به تغذیه از سوی مادر دارند اما همراهی عاطفی با آنها در این زمینه اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل نیاز به غذا و نیاز به محبت با همدیگر همراه هستند و ارتباط عمیقی بین آنها وجود دارد.

عضو انجمن روانپزشکان ایران در این خصوص توضیح داد: صرف غذاخوردن برای نوزاد کفایت نمی کند و در مواردی، نوزاد از نظر علمی می تواند سوء تغذیه داشته باشد حتی در صورتی که غذا به اندازه کافی به او برسد.

رحیم نیا گفت: این کودکان در بزرگسالی معمولا با اختلالات غذایی متعددی مواجه می

منبع :