لباس «حسگر انسانی» که آلودگی هوا را می‌سنجد

یک طراح هنرمند برای شرکت در کارزار افزایش آگاهی درباره آلودگی هوا، لباس فانتزی‌ای طراحی کرده است که با لامپ‌های کوچک چشمک‌زن و تغییر نور اعلام می‌کند که آلودگی هوای اطرافش چه میزان است.

لباس «حسگر انسانی» که آلودگی هوا را می‌سنجد

یک طراح هنرمند برای شرکت در کارزار افزایش آگاهی درباره آلودگی هوا، لباس فانتزی‌ای طراحی کرده است که با لامپ‌های کوچک چشمک‌زن و تغییر نور اعلام می‌کند که آلودگی هوای اطرافش چه میزان است. نورهای سرد سفید و آبی نشان‌دهنده هوای پاک و برعکس، رنگ‌های گرم نارنجی، زرد و قرمز هشدار می‌دهند که هوا آلوده است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از واشنگتن‌پست، کازیا مولگا، طراح این «حسگر انسانی»، درباره آن که چطور این ایده به ذهنش رسیده، می‌گوید: «تابستان بسیار پردود و دمی بود. من هم کنار پنجره نشسته بودم و بعد از 10 سال دچار حمله آسم شدم و اینجا بود که این فکر به ذهنم رسید که چطور این پیام را منتقل کنم که بدن ما همان حسگرهای انسانی است که می‌تواند تغییرات محیطی مختلف در هوا را حس کند».

لباس «حسگر انسانی» که آلودگی هوا را می‌سنجد

اندرو گریو، تحلیلگر ارشد کیفیت هوا در کالج سلطنتی لندن، مستقیما با پروژه «حسگر انسانی» همکاری می‌کند. او یک هواسنج همراه خود دارد تا بتواند کیفیت هوا را در نقاط مختلف بسنجد. وی درباره پروژه حسگر انسانی می‌گوید: «کاری که می‌خواستیم در این پروژه بکنیم این بود که آلودگی را به شکلی قابل رؤیت کنیم که مردم داخل خیابان بتوانند آن را ببینند و واقعا به آنها نشان بدهیم آلودگی یک چهار راه چطور می‌تواند به پارک کنار آن منتقل شود».

لباس «حسگر انسانی» که آلودگی هوا را می‌سنجد

اندرو نتیجه نمونه‌برداری تازه‌اش را در آزمایشگاهش بررسی می‌کند. نموداری روی کامپیوتر نشان می‌دهد که سطح آلودگی در ساعت‌های مختلف چقدر بوده است.

او می‌افزاید: «می‌توانید ببینید که با نزدیک شدن به ترافیک میدان، نمودار به شکل برجسته‌ای اوج می‌گیرد و آلودگی حتی تا روی پل هم ادامه دارد. زمانی که خیلی باد می‌آید، باز هم وقتی به سمت ترافیک می‌رویم، می‌بینیم که نمودار نقاط اوجی پیدا کرده است».

پژوهشگران می‌گویند علاوه بر کاستن از گازهای آلاینده، هشدار دادن به مردم درباره مناطق آلوده‌تر نیز برای حفظ سلامت عموم کارساز خواهد بود.

لباس «حسگر انسانی» که آلودگی هوا را می‌سنجد