بهترین ابرکامپیوتر دنیا با چیپ‌‌ست‌های چینی معرفی شد

یک ابرکامپیوتر جدید متولد شده؛ ابرکامپیوتری که یک سر و گردن از هر وسیله دیگری که در این دنیا می‌شناسید بالاتر است.

بهترین ابرکامپیوتر دنیا با چیپ‌‌ست‌های چینی معرفی شد

یک ابرکامپیوتر جدید متولد شده؛ ابرکامپیوتری که یک سر و گردن از هر وسیله دیگری که در این دنیا می‌شناسید بالاتر است. این ابرکامپیوتر جدید چینی که با نام Sunway TaihuLight شناخته می‌شود؛ در لیست ابرکامپیوترهای Top500 که روز دوشنبه منتشر شد در جایگاه نخست قرار دارد.

این‌که این ابرکامپیوتر چینی است خیلی اتفاق عجیبی نیست؛ ابرکامپیوتر قبلی که در رده اول این لیست قرار داشت و اکنون در رده دوم است نیز چینی است. اما یک تفاوت مهم بین این دو ابرکامپیوتر وجود دارد: مدل قبلی که Tianhe-2 نام دارد از چیپ‌‌ست‌های اینتل استفاده می‌کند. اما Sunway TaihuLight تماما از معماری چینی بهره می‌برد و جالب این‌که در آزمایش‌های محک زنی موفق به کسب امتیازات بسیار خوب و بالایی شده است.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای انجام دهیم پردازنده جدید ۱۰ هسته‌ای اینتل خیلی ضعیف‌تر از پردازنده 10.65 میلیون هسته‌ای TaihuLight است. حتی این قدرت از ۵۶۰ هزار هسته بهترین و پیشرفته‌ترین ابرکامپیوتر آمریکایی هم بالاتر است. ابرکامپیوتر آمریکایی Titan هم‌اکنون در سازمان انرژی Oak Ridge National Laboratory جاخوش کرده و در لیست Top500 در رده سوم قرار گرفته است.

این ابرکامپیوتر چینی که دارای 10.65 میلیون هسته است؛ با استفاده از 93 پتافلاپ قادر است 93 کوادریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد (کوادریلیون یک هزار میلیون میلیون یا ده به نمای پانزده است). با این قدرت فوق‌العاده و بی‌نظیر TaihuLight حدود 16.4 درصد قدرت پردازشی این لیست را به خود اختصاص داده؛ لیستی که شامل 499 ابرکامپیوتر دیگر هم هست.

ابرکامپیوتر جدید چینی‌ها نه‌تنها قدرت پردازشی اعجاب‌انگیزی دارد بلکه از نظر میزان انرژی که استفاده می‌کند؛ کاملا بهینه شده است. بیشتر این قدرت صرف RAM آن شده و TaihuLight از خیلی از کامپیوترهای ضعیف‌تر از خود مقدار RAM کمتری استفاده می‌کند. علاوه بر این؛ برای اولین بار است که آمریکا کمتر از کشورهای دیگر ابرکامپیوتر در لیست Top500 دارد. چین در حال حاضر با 167 مورد بیشتر از هر کشور دیگر ابرکامپیوتر دارد که شامل رده‌های اول و دوم لیست است. آمریکا بعد از چین با 165 ابرکامپیوتر در رده دوم قرار دارد.

این احتمال وجود دارد که آمریکا عنوان خود را دوباره پس بگیرد؛ چون قرار است این هفته اینتل یک چیپ‌ست رده بالای جدید را در کنفرانس بین‌المللی ابرکامپیوتر 2016 معرفی کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب