ابرتراشه‌ای با ۱۰۲۴ هسته پردازشی معرفی شد

در سال 2010 میلادی پژوهشگر شرکت اینتل عنوان داشت که امکان ساخت پردازنده‌های هزار هسته‌ای وجود دارد.

ابرتراشه‌ای با ۱۰۲۴ هسته پردازشی معرفی شد

در سال 2010 میلادی پژوهشگر شرکت اینتل عنوان داشت که امکان ساخت پردازنده‌های هزار هسته‌ای وجود دارد. ما در حال ورود به دورانی هستیم که رقابت بر سر تراشه‌هایی سریع‌تر، قدرتمندتر و کارآمدتر به اوج خود رسیده است.

جدیدترین پردازنده قدرتمند 1024 هسته‌ای که شرکت اداپتیوا از آن رونمایی کرد، Epiphany V نام دارد. Adapteva ادعا می‌کند این پردازنده سازگاری بهتری با جدیدترین بازی‌ها داشته و همچنین مناسب برای سرورها است. پردازنده جدید 24 هسته بیشتر از پردازنده 1000 هسته‌ای KiloCore دارد. پردازنده آزمایشی که از سوی پژوهش‌گران دانشگاه دیویس کالیفرنیا ساخته شده است. Epiphany V و KilocCore پردازنده‌هایی هستند که به منظور ارائه قدرت بیشتر در مقیاس‌های کوچک طراحی شده‌اند.

آندریاس اولوفسو، بنیان‌گذاری اداپتیوا در این ارتباط گفت: «تراشه Epiphany V به منظور انجام بازی‌ها طراحی نشده است، بلکه به منظور استفاده در فرآیندهای پردازش تصویری بلادرنگ، ماشین‌های خودران و یادگیری ماشینی طراحی شده است. در حالی‌که این تراشه به منظور طراحی کامپیوترهای شخصی طراحی نشده است، اما علاقه‌مندان به دنیای سخت‌افزار این توانایی را دارند تا یک کامپیوتر شخصی مبتنی بر لینوکس را بر پایه این تراشه طراحی کنند.» شرکت‌هایی همچون گوگل، فیس‌بوک و آمازون در حال ساخت مراکز داده‌ای بسیار بزرگی هستند که به منظور مدیریت حجم فزاینده‌ای از داده‌های چندرسانه‌ای که از طریق شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های کلاود تولید می‌شود و همچنین به منظور تشخیص تصاویر و پردازش زبان طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمانی که سرورها در معرض حجم فزاینده‌ای از داده‌ها قرار گیرند ممکن است به دلایل مختلف کارایی آن‌ها کاهش پیدا کند.


اولوفسو این‌گونه استدلال کرده است: «تراشه Epiphany V به اندازه‌ای قدرتمند است که قادر است در هر وات و هر متر مکعب نسبت به تراشه‌های مبتنی بر معماری x86 عملکرد بیشتری در اختیار مراکز داده‌ای قرار دهد. این عملکرد همچنین به کوچک‌تر شدن سرور کمک می‌کند.» تراشه Epiphany V بر مبنای معماری RISC که متفاوت از معماری x86 عمل می‌کند، ساخته شده است. این تراشه اکنون در مرحله تولید قرار گرفته است و در ماه‌های آینده توسط کامپیوترهای شخصی می‌تواند مورد آزمایش قرار گیرد. این تراشه بر مبنای لیتوگرافی ۱۶ نانومتری و فرآیند FinFET شرکت TSMC ساخته شده است. اولوفسو در این ارتباط گفته است: « البته این تراشه 1024 هسته‌ای حداقل به این زودی‌ها در اختیار مصرف کنندگان قرار نخواهد گرفت، به دلیل این‌که با چالش آزمایش و تایید این تراشه که فرایند زمان‌بری است روبرو هستیم، اما با شرکای تجاری خود در حال کار هستیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌را در اختیار مصرف‌کنندگان تجاری قرار دهیم.»

به هر ترتیب Epiphany V نقطه عطفی در تاریخ پردازنده‌ها به شمار می‌رود. به‌طوری که برای اولین بیشترین تعداد هسته را درون یک تراشه قرار داد. هسته‌های بیشتر در حقیقت جایگزینی برای افزایش سرعت پردازنده‌ها است. اما به همان نسبت انرژی بیشتری را مصرف می‌کنند. در کنار این چالش ما به برنامه‌های کاربردی که بتوانند به طوری موازی از قدرت پردازنده‌ها استفاده کنند هم نیاز داریم. چهارچوب‌هایی نظیر OpenCL که از سوی Epiphany V پشتیبانی می‌شوند، قادر هستند به منظور مهار قدرت محاسبات بسیار زیاد هسته‌ها به برنامه‌نویسان کمک کنند. 

منبع :پاسخ تلفنی به سوالات شما درباره کنکور 97

با درصدهای تخمینی در کنکور 97 , احتمال دارد چه رتبه ای بیاورم و کجا می توانم قبول شوم؟

آیا برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور (معدل, کد سهمیه و ...) باز هم زمان دارم؟

کنکور 98 به چه صورت خواهد بود ؟

انتخاب رشته و دانشگاه را از همین امروز با مشاوران شروع کنید

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب