چهره ماه مدام تغییر می‌کند

آخرین یافته‌های محققان آمریکایی نشان می‌دهد سطح کره ماه با سرعتی بسیار بیش‌تر از آنچه تصور می‌شد تغییر می‌کند و برای ما هنوز بسیار ناشناخته است.

چهره ماه مدام تغییر می‌کند

آخرین یافته‌های محققان آمریکایی نشان می‌دهد سطح کره ماه با سرعتی بسیار بیش‌تر از آنچه تصور می‌شد تغییر می‌کند و برای ما هنوز بسیار ناشناخته است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از New Scientist، نزدیک‌ترین و وفادارترین رفیق زمین همواره فقط یک روی خود را به او نشان می‌دهد اما همین روی ماه نیز یک شکل باقی نمی‌ماند.

خاک نرم، جاذبه اندک، کشش زمین و نبودن جو در اطراف ماه باعث می‌شود که سطح این سیاره در معرض تغییرات و برخوردهای زیادی قرار داشته باشد اما دانشمندان از این اطلاعات که چند دهه قبل به‌ دست آمده است نیز توقع نداشتند که صورت ماه 33 درصد طی سال‌های اخیر تغییر کرده باشد. عده‌ای از محققان اخترشناسی دانشگاه آریزونا طی یک تحقیق با مقایسه 14 هزار عکسی که در گذشته و امروز از مناطق مشخصی گرفته شده توانستند 222 دهانه آتشفشانی تازه با قطر بیش‌تر از یک متر کشف کنند. این تیم با بررسی سطح ماه همچنین 47 هزار لکه جدید را ثبت کردند که پیش از این یا مشاهده نشده بود یا اصولا وجود نداشت.

نزدیک به نیم قرن قبل وقتی انسان روی ماه پیاده شد و پس از آن طی چندین مأموریت تکراری، به جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک این کره و شهاب‌سنگ‌هایی که روی سطح آن بدون تغییر باقی مانده بودند پرداخت، فکر می‌کرد که گودال‌هایی که فرود فضاپیما روی این سیاره ایجاد کرده است، تا میلیون‌ها سال باقی‌خواهد ماند اما یافته‌های تازه نشان می‌دهد که لایه بیرونی خاک ماه هر 80 هزار سال یک بار کاملا تغییر می‌کند.

این سرعت تغییر در مقابل تغییرات خاک زمین که میلیون‌ها سال به‌ طول می‌انجامد، بسیار سریع است و موجب می‌شود پروژه‌هایی که سودای استخراج مواد معدنی از ماه را داشتند، نیازمند بازبینی شوند. نتایج حاصل از این تحقیق، که با کمک ماهواره مدارگرد ماه به‌دست آمده است، تأیید می‌کند که مأموریت سفر به ماه بسیار مفیدتر از آنچه قبلا اندیشیده می‌شد است و هنوز چیزهای زیادی درباره این نزدیک‌ترین جسم فلکی به زمین وجود دارد که برای ما ناشناخته و اعجاب‌آور است.

چهره ماه مدام تغییر می‌کند


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب