نوروز 96

انتشار 6 هزار عنوان کتاب در سازمان انتشارات

رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی و پایان‌نامه‌های برتر را از جمله اقدامات این سازمان دانسترییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی و پایان‌نامه‌های برتر را از جمله اقدامات این سازمان دانست و گفت: در جشنواره‌های کتاب سال دانشجویی تاکنون 447 عنوان کتاب و در جشنواره‌های پایان‌نامه‌های برتر تاکنون 359 اثر برتر معرفی شده‌اند.

به گزارش ایسنا، سازمان انتشارات جهاددانشگاهی تشکیلاتی وابسته به جهاددانشگاهی است که به منظور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت، ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در امور نشر جهاددانشگاهی راه‌اندازی شده است.

این نهاد با سابقه گسترده در زمینه نشر آثار علمی و دانشگاهی فعالیت خود را از سال 1360 آغاز کرده و تاکنون بالغ بر 6 هزار عنوان کتاب اعم از چاپ اول و چاپ مجدد منتشر کرده است. این سازمان در حال حاضر یکی از مراکز معتبر در نشر، توزیع و معرفی کتاب‌های دانشگاهی است که با همراهی اساتید و مؤلفان به افتخارات بسیاری دست یافته است.

عادل تقوی، رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ارکان سازمان انتشارات، اظهار کرد: شورای مرکزی یکی از ارکان این سازمان به شمار می‌رود که با هدف سیاستگذاری، تصویب و نظارت بر برنامه و طرح‌های سازمان در سطح کلان تشکیل شد و از جمله فعالیت‌های این شورا می‌توان به بررسی و تصویب برنامه و بودجه سالانه سازمان، بررسی گزارش عملکرد سالانه سازمان و ارائه آن به هیات امنای جهاددانشگاهی و تصویب گروه‌های تخصصی برای بررسی و صدور مجوز چاپ کتاب اشاره کرد.

وی تصویب آیین‌نامه‌های مورد نیاز سازمان در چارچوب مقررات و ضوابط جهاددانشگاهی و نظارت بر حسن اجرای اساسنامه را از دیگر وظایف این شورا نام برد.

تقوی، شورای علمی بررسی کتاب را از دیگر ارکان سازمان انتشارات جهاددانشگاهی ذکر کرد و یادآور شد: این شورا به منظور بررسی و اعلام‌ نظر درباره ابعاد محتوایی و اقتصادی تمامی کتاب‌هایی که از سوی واحدها، پژوهشکده‌ها، مراکز، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های وابسته به جهاددانشگاهی تقاضای انتشار دارند، فعالیت می‌کند.

رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با اشاره به وظایف شورای مشورتی این سازمان به عنوان یکی از شوراهای فعال خاطرنشان کرد: به منظور بهره‌مندی موثر از ظرفیت‌ها و تجربه‌های موجود در حوزه نشر جهاددانشگاهی و در جهت رونق هرچه بیشتر فعالیت‌های انتشاراتی در جهاددانشگاهی با استفاده از نظرات کارشناسی و تخصصی مدیران انتشاراتی شعب فعال جهاددانشگاهی، شورای مشورتی سازمان انتشارات با حضور این افراد در قالب عضو شورا و به ریاست سازمان انتشارات جهاددانشگاهی تشکیل شد و به صورت ادواری اقدام به برگزاری جلسات می‌کند.

برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی

وی با اشاره به اقدامات این سازمان در حوزه‌های تبلیغی و ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی، از برگزاری جشنواره کتاب سال دانشجویی خبر داد و گفت: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی دانشجویان مؤلف و مترجم از سال 1373 فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون 22 دوره آن به صورت مداوم برگزار شده و در حال برگزاری بیست و سومین دوره آن هستیم.

تقوی برگزاری این جشنواره را در دو بخش «اصلی» و «ویژه» دانست و اظهار کرد: در بخش اصلی آثار رسیده در تمام رشته‌های دانشگاهی و در بخش ویژه نیز آثار رسیده در موضوعات و مسائل مهم کشور و جامعه پذیرفته می‌شود.

وی، زمان برگزاری این جشنواره را در هفته کتاب اعلام کرد و ادامه داد: در این جشنواره آثار چاپ شده دانشجویی مرتبط با موضوعات تعیین شده، توسط اساتید دانشگاه مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و طی مراسمی از برترین آثار نگارش یافته دانشجویان تقدیر به عمل می‌آید.

به گفته این مقام مسؤول در 22 دوره گذشته، تعداد 7 هزار و 805 عنوان کتاب به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که از این تعداد، 447 کتاب تحت عنوان اثر برگزیده به جامعه دانشگاهی معرفی شده است.

جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی

رییس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی برگزاری جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی را از دیگر اقدامات این سازمان نام برد و یادآور شد: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های برتر در رشته‌های گوناگون و ارج نهادن به تلاش‌های ارزشمند دانشجویان پژوهشگر و معرفی آنها به مجامع علمی و جامعه اسلامی، از سال 1374 آغاز شده