تشخیص انواع بیماری‌های مغزی از طریق شبکیه چشم

محققان دانشگاه فنلاند شرقی در طی تحقیقاتی کشف کردند که تغییرات پاتولوژیکی در شبکیه چشم می‌تواند به تشخیص بیماری‌های سیستم عصب مرکزی کمک کند.

تشخیص انواع بیماری‌های مغزی از طریق شبکیه چشم

محققان دانشگاه فنلاند شرقی در طی تحقیقاتی کشف کردند که تغییرات پاتولوژیکی در شبکیه چشم می تواند به تشخیص بیماری های سیستم عصب مرکزی کمک کند.

به گزارش کلیک، در طی آزمایشات و تحقیقات محققان فنلاندی پی بردند که از طریق شبکیه چشم می توان بیماری های مغزی را تشخیص داد، به گفته ی این محققان بافت حساس به نور در انتهای چشم را می توان یک بخش جدایی ناپذیر از سیستم عصب مرکزی در نظر گرفت و از آنجا که به راحتی می توان چشم را مورد معاینه قرار داد، استفاده از شبکیه به عنوان ابزاری برای غربالگری بیماری های مغز می تواند منجر به  تشخیص های موثرتر و کمتر تهاجمی تر شود زیرا چشم می تواند به راحتی بررسی شود.

روش کار بدین صورت است که برای ردیابی تغییرات عملکرد شبکیه، از الکترورتینوگرافی که کاربرد آن در ثبت پاسخ الکتریکی شبکه به یک فلاش نوری شدید می باشد و همچنین از پتانسیل های برانگیخته بصری استفاده می گردد.

در توضیح پتانسیل های برانگیختگی بصری باید گفت که این پتانسیل ها معمولاً توسط فلاش های نوری یا الگوهایی نظیر صفحات شطرنج برانگیخته می شوند.در گزارشی که از نتایج این محققان منتشر شده است آمده است که محققان در یک الگوی موش مبتلا به بیماری هانتینگتون که هنوز علائم بیماری را نداشت، متوجه تغییراتی در زمینه دید روز و مشاهده رنگ شدند.

آنها در طی همین روند همچنین در یک الگوی موش مبتلا به آلزایمر اختلالاتی در دید شب کشف کردند می توان گفت که این یافته ها موید شواهد قبلی در این زمینه است که تغییرات پاتولوژیکی در شبکیه با سیستم عصب مرکزی در ارتباط هستند.
نتایج و بحث و بررسی های این تحقیق در مجله PLoS One, Journal of Alzheimer’s Disease, and Human Molecular Genetics منتشر شده است و علاقمندان می توانند اطلاعات مفصل تری از این تحقیق را در این مجله بیابند.

 

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب