نارسایی کلیوی، بیماری بی‌علامت

یک متخصص کلیه گفت : نارسایی کلیوی از جمله بیماری‌های کلیوی است که در مراحل اولیه هیچ‌گونه علامتی ندارد.

نارسایی کلیوی، بیماری بی‌علامت محمد سام‌زاده متخصص و جراح کلیه، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پیرامون عوامل ایجاد نارسایی‌های کلیوی اظهار داشت: شایع‌ترین علت ایجاد نارسایی‌های کلیوی دیابت است.

وی افزود: فشار خون بالا، کلیه‌های پلی‌کیستیک، عوامل ارثی و ژنتیکی، عدم تحرک و زندگی ماشینی، رژیم غذایی پر کاری و پر پروتئین و پر نمک از عوامل بروز نارسایی‌های کلیوی هستند.

این متخصص و جراح کلیه، پیرامون علائم نارسایی کلیوی عنوان داشت: نارسایی کلیوی در شروع بیماری و از بین رفتن یک پنجم کلیه، هیچ گونه علامت خاصی ندارد.

سام‌زاده در خصوص علائم نارسایی کلیوی در مراحل پیشرفته عنوان کرد: در مراحل بعدی، نارسایی کلیه باعث ایجاد استفراغ، بی‌حالی و ضعف و در مراحل پیشرفته‌تر، سبب بروز کم خونی و پوکی استخوان و حتی به کما رفتن بیمار می‌شود.

وی گفت: در صورت داشتن سابقه خانوادگی بیماری فشار خون و بیماری‌های کلیوی و دیابت، یک چکاب کامل انجام شود.

این متخصص تغذیه در خصوص جنسیت ابتلا به این بیماری گفت: این بیماری معولا در مردان به دلیل سیستم ژنتیکی و شرایط کاری آنها، بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سام زاده درباره بهترین راه تشخیص این بیماری گفت: بهتر است افرادی که علائم اولیه را در خود احساس می‌کنند یک چکاب کامل و آزمایش خون انجام دهند، البته در مراحلی که علائم پیشرفته می‌شوند لازم است از کلیه‌ها عکسبرداری صورت گیرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب