چگونه لپ تاپ خیس را نجات دهیم؟

می توانید برای حفاظت از کامپیوترتان در برابر بدشانسی‌های خیس شدن، ابزارهایی تهیه کنید.

چگونه لپ تاپ خیس را نجات دهیم؟

می توانید برای حفاظت از کامپیوترتان در برابر بدشانسی های خیس شدن، ابزارهایی تهیه کنید.

گاهی اوقات ممکن است به دلیل گذاشتن لیوان آب یا چای نزدیک لپ تاپ و یا هر اتفاق دیگر، لپ تاپ تان خیس شود. در اینگونه مواقع باید سرعت عمل داشته باشید و لپ تاپ با ارزش تان را نجات دهید. به محض اینکه مایعی روی کامپیوترتان ریخت، سیم آن را از برق بکشید و همچنین باتری را از لپ تاپ خارج کنید. هرچه سریع تر این کار را انجام دهید، احتمال نجات لپ تاپ تان وجود دارد. به توصیه های زیر عمل کنید:

1- جدا کردن ابزارهای متصل به لپ تاپ

موس، درایورهای فلش، دی وی دی و تمام کابل ها را از لپ تاپ تان جدا کنید.

2- خشک کردن لپ تاپ

چند روش برای خشک کردن لپ تاپ وجود دارد:

* به محض اینکه لپ تاپ تان خیس شد، آن را باز کنید و سروته نگدارید و تمام سطوح کامپیوتر را با پارچه ای مناسب خشک کنید.

* می توانید لپ تاپ را در هوای آزاد بگذارید تا به طور طبیعی خشک شود. لپ تاپ را به حالت عدد 8 روی سطحی قرار دهید تا هوا بتواند به راحتی بین دکمه های صفحه کلید جریان داشته باشد.

* اگر مایع وارد دستگاه شده است، مایع را با استفاده از یک مکنده رطوبت بیرون بکشید و یا قطعات را از یکدیگر جدا و خشک کنید. این روش ممکن است کمی خطرناک باشد اما مطابق با راهنمایی دفترچه راهنمای شرکت سازنده لپ تاپ، هر قطعه را با یک پارچه کتان آغشته به الکل تمیز کنید. این قطعات باید به مدت دو روز به حال خود رها شوند. سپس دوباره آنها را وصل و کامپیوتر را روشن نمایید.

* گاهی اوقات برای خشک کردن مایعات ریخته شده در لپ تاپ باید تک تک دکمه های صفحه کلید را بیرون بیاورید. سپس تمام بدنه لپ تاپ را با یک پارچه نرم پاک کنید و طبق آنچه در دفترچه راهنمای لپ تاپ نوشته، یک پارچه نرم و تمیز را روی قطعات لپ تاپ بکشید تا اثر مایع از بین برود.

* هرگز از سشوار برای خشک کردن لپ تاپ استفاده نکنید. زیرا این کار موجب بروز مشکلات مربوط به الکتریسته ساکن و صدمه به لپ تاپ می شود. همچنین از هوای داغ به هیچ وجه استفاده نکنید، زیرا ممکن است برخی قطعات پلاستیکی درون لپ تاپ آب شود و یا به سی پی یو فشار آید. 

* یک روش عالی دیگر این است که می توانید آن را درون جعبه ای پر از برنج که هیچ هوایی وارد آن نشود، قرار دهید و جعبه را تا دو روز به این حالت رها کنید. از آنجایی که برنج، رطوبت گیری فوق العاده است، هر مایعی که وارد درزهای صفحه کلید شده باشد را بیرون کشیده و به خود جذب می کند.

* از یک تمیز کننده خالص مانند الکل" ایزوپروپیل" برای از بین بردن مایع ریخته شده استفاده کنید. سپس لپ تاپ را دو روز در جایی قرار دهید تا الکل موجود تبخیر شود. بدین وسیله تمام بخش های داخلی لپ تاپ هم خشک می شود.

اگر قطعات لپ تاپ جداشدنی نبودند

اگر قطعات لپ تاپ تان جداشدنی نباشند، باید به مرکز تعمیرات مراجعه کنید. اما بین زمانی که مایع روی دستگاه می ریزد و تا لحظه ای که آن را به مرکز تعمیرات می برید، چند کار می توانید انجام دهید. اول اینکه، آن را سر و ته نگهدارید، هر بخشی که قابل دسترسی است را با حوله ای نرم خشک کنید. سپس آن را روی سطحی خشک قرار دهید.

ابزارهای ضدآب

می توانید برای حفاظت از کامپیوترتان در برابر بدشانسی های خیس شدن، ابزارهایی تهیه کنید. به طور مثال پوشش پلاستیکی صفحه کلید شفاف و یا از جنس سیلیکون، محافظ ضد آب صفحه نمایش لپ تاپ و یک پوشش ضد آب برای دو طرف بالایی و پایینی لپ تاپ، ابزارهای مناسبی به منظور حفظ لپ تاپ از صدمه مایعات است.

همچنین بهتر است برای لپ تاپ تان، کوله پشتی ضد آب تهیه کنید تا هنگام حمل در برابر هر نوع مایعی از آن محافظت نمایید. البته مراقب باشید مسیر تهویه های لپ تاپ را مسدود نکنید، زیرا قطعات لپ تاپ بدون وجود تهویه و گرم شدن بیش از حد صدمه می بینند. اگر لازم شد با قیچی، آن بخش هایی را که جلوی تهویه ها را گرفته اند، ببرید.

با عمل کردن به توصیه های فوق می توانید لپ تاپ خیس شده تان را نجات دهید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب