درمان قطعی بیماری‌ها با استفاده از پزشکی بازساختی

دبیر علمی کنگره پیشرفت‌های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، گفت: با کمک پزشکی بازساختی می‌توان به درمان قطعی بیماری هایی پرداخت.

درمان قطعی بیماری‌ها با استفاده از پزشکی بازساختی

دبیر علمی کنگره پیشرفت های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، گفت: با کمک پزشکی بازساختی می توان به درمان قطعی بیماری هایی پرداخت.

به گزارش پانا؛ علی صمدی کوچکسرائی در آستانه سومین کنگره پیشرفت های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی که قرار است از ۲۸ تا ۳۰ مهر ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار شود، افزود: با وجود پیشرفت های بسیار گسترده علم پزشکی، هنوز تعداد قابل توجهی از بیماریهای بشری قابل درمان نمی‌باشند و تنها به کنترل علائم بیماری پرداخته می‌شود. از این رو  پزشکی بازساختی سعی دارد با استفاده از همان ابزاری که بدن به طور طبیعی در ترمیم بافت‌ها و ارگان‌های آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌دهد، به درمان قطعی این بیماریها بپردازد.

وی گفت: این ابزار عبارتند از سلول‌های بدن، ماده‌ای که سلول‌ها را در کنام طبیعی‌شان احاطه می‌کند و نیز مولکول‌هایی که سلول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند و سلول‌های بنیادی یکی از انواع سلول‌هایی هستند که در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به علت توانایی زیاد آنها در تبدیل شدن به سایر سلول‌ها و ترمیم نواحی آسیب‌دیده مورد توجه ویژه قرار گرفته‌اند.

 دبیر علمی سومین کنگره پیشرفت های مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، اظهار داشت: سلول‌های بنیادی نقش اصلی در تکوین موجودات از دوران جنینی ایفا می‌کنند و این سلول‌ها هم در دوران جنینی و هم بعد از تولد در بافت‌های بدن قابل شناسایی هستند و مسئولیت حفظ تعادل سلولی را در حالت طبیعی و نیز در حین فرآیند ترمیم یک بافت بعد از بیماری بر عهده دارند.

 وی ادامه داد: تحقیقاتی که در حال حاضر در حیطه سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد منجر به افزایش دانش بشری در مورد چگونگی مراحل و فرایندهای تکوین در طول دوران جنینی و نیز چگونگی جایگزین شدن سلول‌های آسیب‌دیده بدن بعد از بیماری و اصلاح عملکرد طبیعی بافت‌ها و ارگان‌های بدن، که در نتیجه آسیب‌های مختلف حادث می‌شود، می‌گردد.

 صمدی کوچکسرائی عنوان کرد : این دانش، در کشف روش‌های جدید درمانی، با استفاده از سلول‌ها، بسیار مؤثر خواهد بود و  استفاده مستقیم از سلول‌های بنیادی در درمان بسیاری از بیماریها نیز مورد توجه قرار گرفته است و در مطالعات متعددی که در این زمینه صورت گرفته است، تأثیر مثبت این رویکرد در تعدادی از بیماری ها مشخص شده است.

 وی یادآور شد: این کنگره با هدف ارتقاء پیشرفت های علمی و عملی گروه هایی که در این حوزه فعالیت می کنند به همت دانشگاه علوم پزشکی ایران و با کمک معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری، پژوهشگاه رویان، مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شده و در آن محورهایی چون، ترمیم دستگاه عصبی، پوست، استخوان و غضروف، دهان، فک و صورت ، کبد و دستگاه گوارش، کلیه و دستگاه ادراری، قلب و عروق، ترمیم ریه و دستگاه تنفسی، بیولوژی سلول های بنیادی، بیومواد و نانو نکتولوژی در مهندسی بافت مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

منبع :

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب