مراسم نکوداشت پدر علم سم‌شناسی ایران برگزار می‌شود

مراسم نکوداشت پروفسور «مهدی بلالی‌مود»، استاد فرزانه و پدر علم سم‌شناسی ایران برگزار می‌شود.

مراسم نکوداشت پدر علم سم‌شناسی ایران برگزار می‌شود

مراسم نکوداشت پروفسور «مهدی بلالی‌مود»، استاد فرزانه و پدر علم سم‌شناسی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مراسم نکوداشت پروفسور مهدی بلالی‌مود، استاد فرزانه و پدر علم سم‌شناسی ایران در سطح ملی و به همت بنیاد نخبگان استان خراسان‌جنوبی، 6 آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود.

دکتر بلالی مود، عضو دائمی آکادمی علوم جهان در حال پیشرفت (TWAS)، عضو فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و هیات‌های ممتحنه و ارزشیابی رشته‌های تخصصی سم‌شناسی و مسمومیت‌ها در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

دکتر مهدی بلالی مود، متولد 1321 شمسی در مود بیرجند است. تحصیلات ابتدایی را در مود و زاهدان و متوسطه را در دبیرستان شوکتی بیرجند (خرداد ماه 1340) به پایان رسانید.

تحصیلات دانشگاهی را ابتدا در رشته شیمی و سپس در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد و در خرداد 1343 به اخذ لیسانس شیمی و در خرداد 1349 به دریافت دکتری پزشکی نائل آمد. پس ازطی دوره نظام وظیفه درتهران و بیرجند از اسفند 1351 به سمت مربی پزشکی قانونی و مسمومین دانشکده پزشکی مشهد استخدام و مشغول کار شد.

دکتر بلالی در اسفند 1354 به سمت استادیاری و سرپرستی بخش مسمومین بیمارستان امام رضا (ع) منصوب شد و طی سال‌های 1355 تا 1357 مدیریت امور آموزشی دانشکده پزشکی مشهد را نیز عهده‌دار بود. وی در تیرماه 1357 جهت گذرانیدن دوره تخصصی سم شناسی بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه ادینبورگ عازم بریتانیا شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن (تیرماه 1360) به اخذ دکتری تخصصی (Ph.D) با درجه ممتاز در رشته فارماکولوژی و سم شناسی بالینی نائل آمد. پس از دریافت تخصص درمان شناسی و فوق تخصص مسمومیت‌ها، در مرداد ماه همان سال با عنوان استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه ادینبورک استخدام و در دپارتمان درمان‌شناسی و مرکز درمان مسمومین بیمارستان سلطنتی ادینبورگ مشغول کار شد.

دکتر بلالی در دی ماه 1360 با عشق خدمت به وطن و در شرایط جنگی به مشهد بازگشت و با سمت استادیار و سرپرست بخش مسمومین بیمارستان امام رضا (ع)، وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه مشهد مشغول کار شد. وی از شروع بمباران‌های شیمیایی دشمن تا کنون خدمات درمانی ممتدی به مجروحین و جانبازان عزیز شیمیائی جنگی ارائه کرده است.

وی در اردیبهشت 1364 به سمت دانشیاری و در مهر ماه 1370 به مقام استادی گروه آموزشی بیماری‌های داخلی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارتقاء یافت. پروفسور مهدی بلالی در تاسیس دانشکده علوم پزشکی بیرجند مشارکت داشته و از سال 1367 به عنوان عضو هیات امنای این دانشکده در مشهد همکاری کرده است. نامبرده از سال 1382 سردبیری مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را عهده دار است.

دکتر بلالی از خرداد 1361 که به عضویت هیات تحریریه مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منصوب شد، تا کنون همکاری خود را با این مجله حفظ کرده است. وی عضو هیات موسس انجمن سم شناسی و مسمومیت‌های کشور بوده و از خرداد 1371 تا مهرماه 1377 و مجدداً‌ از مرداد 1380 تا مهر ماه 1382 ریاست هیات مدیره این انجمن را عهده دار بوده است.

پروفسور بلالی از تیرماه 1370 به مدت سه سال به عنوان عضو کمیسیون پزشکی شورای پژوهش‌های علمی کشور فعالیت داشته است. وی دبیر هفتمین کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران (مهرماه 1364) و سومین کنگره سراسری مسمومیت‌ها (مهرماه 1372) و همچنین مدیر امور بین‌المللی اولین کنگره بین‌المللی پزشکی گازهای شیمیایی جنگی (خرداد 1368) بوده است.

دکتر بلالی در خرداد 1363 به عنوان عضو جامعه سم‌شناسان بالینی اروپا و در مرداد 1365 به عضویت فدراسیون جهانی سم‌شناسی بالینی و مراکز کنترل سموم و در آبان 1373 به عضویت هیات مدیره و دبیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی فدراسیون مذکور انتخاب شد. وی از مرداد 1365 به عنوان کارشناس افتخاری و مشاور سم‌شناسی بالینی سازمان بهداشت جهانی فعالیت داشته و از اسفند 1369 تا کنون سرپرستی چندین گروه کار پروژه سم‌شناسی بین‌المللی (INTOX) این سازمان را عهده‌دار است. پروفسور بلالی از سال 1379 تا کنون عضو کمیته برنامه‌ریزی ایمنی شیمیایی و سم شناسی (IPCS) سازمان بهداشت جهانی است. وی در آبان 1369 به سمت نایب رییس جامعه سم شناسی پزشکی آسیا و اقیانوسیه و در آبان 1373 در تایپه پایتخت تایوان به ریاست این جامعه انتخاب شد و تا آذر ماه 1381 این سمت را به عهده داشت.

پروفسور بلالی، ریاست اولین کنگره بین‌المللی سم شناسی پزشکی آسیا و اقیانوسیه و همچنین پنجمین کنگره سراسری سم‌شناسی و مسمومیت‌ها را که در مهر ماه 1376 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، عهده دار بوده است. وی در بسیاری از همایش‌ها و کنفرانس‌های ملی، بین‌المللی و جهانی درمان‌شناسی، فارماکولوژی و سم شناسی بالینی به عنوان سخنران مدعو شرکت کرده و ریاست جلسات و گروه‌های کاری و کارگاهی را دارا بوده است.

پروفسور بلالی در مرداد 1383 به عضویت شورای علمی مشورتی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (لاهه، هلند) انتخاب و در پنجمین نشست این شورا در اسفند 1383 به اتفاق آرا به نایب رییسی این شورا انتخاب شد. 

بلالی مود، جوایز و تقدیرنامه‌های متعددی را در زمینه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی مرتبط با سم‌شناسی و مسمومیت‌ها در سطح کشور و در مجامع علمی بین‌المللی کسب کرده است. پزشک نمونه سال 1379 کشور و سال 1381 استان خراسان، پژوهشگر نمونه سال 1364 دانشگاه مشهد، پژوهشگر نمونه کشور و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1384 و پژوهشگر پیشکسوت برتر سال 1389 استان خراسان رضوی. جوایز بهترین سخنرانی و پوستر از همایش‌های بین‌المللی سم‌شناسی در سال‌های متعدد نظیر کنگره جامعه جهانی فوریتها و حوادث پزشکی در سال 2006 میلادی از جمله افتخارات علمی وی است.

پروفسور بلالی در سال 1390 مفتخر به دریافت نشان دولتی پژوهش از ریاست جمهوری اسلامی ایران، بالاترین مدال افتخار از بنیاد بین‌المللی علوم پزشکی پروفسور یلدا و لوح افتخار از جامعه سم‌شناسی پزشکی آسیا و اقیانوسیه شده است.

وی در سال 2015 به دلیل فعالیت‌های خود در مقابله با خواص سمی جنگ‌های شیمیایی، دومین جایزه سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را از آن خود کرد.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب