نوروز 96

طوفان عظیم گرد و غبار در راه مریخ

این روزها خبرهای زیادی درباره سیاره ای که از آن به عنوان محل اقامت بعدی انسان‌ها یاد می‌شود می‌شنویماین روزها خبرهای زیادی درباره سیاره ای که از آن به عنوان محل اقامت بعدی انسان ها یاد می شود می شنویم. خبرهایی که بیشتر درباره رویای سفر به سیاره سرخ است. از تصمیم ناسا برای فرستادن فضانوردان خود به این سیاره گرفته تا صحبت های ایلان ماسک در خصوص روش های زندگی در مریخ. این بار اما خبری منتشر شده از اتفاقی عجیب که مریخ را تهدید می کند: احتمال وقوع یک طوفان عظیم گرد و غبار.

جیمز شیرلی ، ستاره شناس آمریکایی پیش بینی کرده که در چند ماه آینده، طوفان گرد و غبار عظیمی در مریخ به وقوع بپیوندد. پیش بینی این دانشمند ناسا براساس نتایج مطالعه و بررسی چندین ساله بادها در مریخ و شرایط رخ دادن آن ها بوده است.

البته جالب است بدانید که همواره طوفان های گرد و غبار کوچکی در سیاره سرخ به وقوع می پیوندند. زمانی که مریخ در نزدیکی خورشید قرار می گیرد، این طوفان های کوچک و محلی ادغام می شوند و کل مناطق سیاره را در می نوردند. در مواردی نیز ممکن است تعداد کمی از ابرهای گرد و غبار به جو رفته و کل سیاره را پوشش دهند. آخرین طوفان بزرگ گرد و غباری که در مریخ اتفاق افتاده، مربوط به سال 2007 میلادی می شود که در نتیجه آن، کار باتری های خورشیدی Spirit و Opportunity متوقف شد.

اکنون که احتمال می رود طوفان گرد و غبار بزرگ دیگری در مریخ رخ بدهد، اصلی ترین نگرانی ها مربوط به ایجاد اختلال در عملکرد مریخ نوردها می شود. هم چنین خطر بزرگی زندگی فضانوردانی را تهدید می کند که قصد اقامت در این سیاره را دارند.

باتوجه به این که این طوفان ها به طور جدی می توانند بر روی تحقیقات در سیاره سرخ تاثیر گذار باشند، دانشمندان سعی دارند روش هایی پیدا کنند که دقیق تر از همیشه شرایط جوی در سیاره مریخ را پیش بینی کند.

منبع :

تکنولوژی زیستی از زیست شناسی چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربی)
دبیر : سجاد عبیری