تحقق سفر ارزان به مریخ با رویاپردازی‌های ایلان ماسک

اوایل هفته گذشته و در جریان برگزاری شصت و هفتمین کنفرانس فضانوردان در گوادالاخارای مکزیک؛ ایلان ماسک نقشه اصلی‌اش را برای همه رو کرد: در کمتر از ۱۰ سال کره مریخ را به مستعمره خود تبدیل خواهد کرد.

تحقق سفر ارزان به مریخ با رویاپردازی‌های ایلان ماسک

اوایل هفته گذشته و در جریان برگزاری شصت و هفتمین کنفرانس فضانوردان در گوادالاخارای مکزیک؛ ایلان ماسک نقشه اصلی‌اش را برای همه رو کرد: در کمتر از ۱۰ سال کره مریخ را به مستعمره خود تبدیل خواهد کرد.

این کار از طریق شرکت فضایی خصوصی وی یعنی اسپیس‌ایکس انجام می‌شود. درست چند روز بعد از این خبر و در اواسط هفته کاری؛ وی به تمام کارمندان تسلا ایمیلی با این مضمون ارسال کرد: خودتان را درگیر کاهش میزان فروش خودروها نکنید.

زندگی روی مریخ در برابر...

تفاوت بین این دو کاملا واضح و روشن است. شاید در طول تاریح حیات صنعتی آمریکا کسی نبوده که در یک دستش تجربه‌ای بی‌نظیر و هیجان‌انگیز را وعده دهد و در دست دیگرش یک روال خسته‌کننده و کسل کننده را. حتی هنری فورد افسانه‌ای هم هم‌زمان با ساخت مدل T در حال تلاش برای سفر به ماه نبود.


تحقق سفر ارزان به مریخ با رویاپردازی‌های ایلان ماسک


موفقیت بیش از اندازه

می‌توان گفت که ایلان ماسک به‌نوعی قربانی موفقیت شخصی‌اش شده است. از دهه 1930 هیچ‌گاه شاهد تأسیس و راه‌اندازی یک شرکت خودروسازی مهم و معتبر نبودیم. اما ایلان ماسک در کمتر از یک دهه نه‌تنها خودش را به‌عنوان یک سازنده بزرگ و مهم معرفی کرده که توانسته محصولی جدید را نوآوری کند؛ بلکه با برنامه‌های هوشمندانه‌اش موفق شده تا صنعت خودروهای الکتریکی را به سمت جلو سوق دهد. بیشت از یک قرن پیش بود که موتورهای الکتریکی در برابر موتورهایی که از سیستم احتراق داخلی استفاده می‌کردند شکست سختی را متحمل شدند.

از دهه 1960 میلادی به بعد صحبت‌های زیادی از سفر به کره ماه یا مریخ شده است. همیشه تصور این بوده که ناسا عهده‌دار این مسئولیت خطیر خواهد بود. اما ایلان ماسک با اسپیس‌ایکس می‌خواهد این ایده را دوباره‌سازی کند. شاید هنوز هم ناسا این کار را انجام دهد؛ اما آن‌ها از یک مشکل بزرگ رنج می‌برند. آن‌ها در حال حاضر از داشتتن یک رهبر و یک هدایت‌کننده که کاریزمای زیادی داشته باشد؛ محروم هستند و این می‌تواند ماتع بزرگی در رسیدن به این خواسته بزرگ و جاه‌طلبانه باشد.

از آن‌جایی که تسلا به‌سمت تبدیل شدن به خودروساز عمده بازار پیش می‌رود و در حال فاصله گرفتن از زمانی است که تنها اتومبیل‌های های‌تک؛ لوکس و گران قیمت تولید می‌کرد؛ ایلان ماسک باید با مسائل مختلفی دست‌وپنجه نرم کند. ساخت و فروش خودرو با عصر فضا تطابق چندانی ندارد؛ بلکه فقط شارژ کردن و حرکت کردن است. مدیریت چرخه تأمین است که قوانین را وضع می‌کند و فروش آن نیز بستگی به معامله‌های بین خریدار و واسطه‌ها دارد. 

تسلا هدف بزرگی در سر دارد؛ آن‌ها می‌خواهند واسطه‌ها را از این بین حذف کنند و محصولات‌شان را مستقیم به مشتریان و مصرف‌کنندگان برسانند. اما ماسک برای پیاده‌ کردن این روند بافری در اختیار ندارد. خود اوست که باید قانون وضع کند و در صورت بروز مشکل روی قیمت‌ها تجدیدنظر کند. 

اما وقتی صحبت از سفر به فضا می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌آید هزینه‌های بالای این سفر است ولی ایلان ماسک می‌خواهد سفر به فضا قیمتی برابر با خرید یک اتومبیل تسلا مدل S داشته باشد. در این بین باید به این مسئله توجه کرد که ابعاد این دو موضوع تفاوت‌های اساسی با هم دارند.

انتخاب سخت

شاید هیچ‌کس دوست ندارد که ایلان ماسک کارها و وظایف خود در شرکت تسلا را رها کند و تمام تمرکز و انرژی‌اش را متوجه اسپیس‌ایکس کند. بدون شک صنعت خودروسازی با کمبود استعداد در زمینه رهبری روبرو نیست. شاید در حال حاضر بهترین گزینه برای تسلا به‌منظور گذر از این مرحله و ورود به فاز بعدی استفاده از رهبری باشد که در این زمینه تجربیات بیشتری دارد.

خیلی بعید به‌نظر می‌رسد که خود ایلان ماسک تمایلی به اعلام بازنشستگی و کناره‌گیری از مدیرعاملی تسلا را داشته باشد. در واقع؛ به‌عقیده وی خودروهای الکتریکی و سفر به مریخ به یکدیگر مرتبط هستند؛ خودروهای الکتریکی کمک می‌کنند تا استفاده از سوخت‌های فسیلی را کنار بگذاریم و سفر به مریخ یک راه فرار پیش پای انسان‌ها می‌گذارد. 

اما نوبت اولویت‌ها باید رعایت شود؛ ماسک که خود یکی از اعضای دنیای سیلیکون ولی است؛ از داستان‌‌ها و اتفاقاتی که در مورد اپل و استیو جایز رخ داد درس گرفته است. او به‌خوبی این مسئله را درک کرده که شرکت‌هایی که رویاپردازان خود را کنار می‌گذارند و به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند ضربه بزرگی به مجموعه می‌زنند. اما به‌نظر می‌رسد که ایلان ماسک هنوز به درستی متوجه عمق بزرگی اهدافی که دارد نشده است.

استیو جابز سیاست‌های خاصی داشت. وی می‌خواست تعداد بیشتری کامپیوتر؛ پخش‌کننده موسیقی و تلفن بفروشد. محصولاتی که نوع طراحی آن‌ها حرف اول را می‌زند. اما او هیچ‌وقت حرفی درباره ترک این کره و رفتن به دنیایی که 34 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد؛ نزد. 

این ماسک مانند همه مردم دنیا مشکلات و منتقدان خودش را دارد. او هم مثل همه انسان‌ها اشتباه می‌کند پس مطمئنا بهترین رهبر در زمینه کسب‌وکار نیست. اما نمی‌توان این مسئله را کتمان کرد که شاید در طول حیات کسب‌وکار آمریکایی‌ها هیچ‌کس مثل او نبوده است. اگر می‌خواهید کسی را پیدا کنید که شبیه او باشد؛ باید به توماس ادیسون رجوع کرد.

این روزها تسلا یک شرکت خیلی مهم است. فضا جاذبه‌ای دارد که همه انسان‌ها را به طرف خودش می‌کشاند. ولی ماسک این معادله را به‌هم میزند. برنامه‌ای که برای سفر به مریخ دارد بی‌نظیر است. پس شاید زمان آن رسیده که وقت بیشتری را صرف اسپیس‌ایکس کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب