ده روش کارآمد برای درس خواندن

در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.

ده روش کارآمد برای درس خواندن

در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید. آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان‌های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان‌های طولانی عمل می‌کند؛ بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، نگران نباشید. هم‌چنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید.

از آن‌جا که مغز انسان به منظور «ساخت پروتئین» و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته‌ها را می‌دهد. درس خواندن برای مدت‌زمان طولانی نه‌تنها کسالت‌آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می‌شود، درنتیجه قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد.

با خیالی آسوده استراحت کنید. اگر زمان اجازه می‌دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. مثلاً هر یک ماه یک‌بار، مخصوصاً بعد از دادن یک آزمون کانون، یک استراحت یک‌روزه یا نصفه‌روزه به خود بدهید. با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتباً با خود بگویید: «باید امروز را هم درس می‌خواندم» و زمان گران‌بهایی را که به استراحت تخصیص داده‌اید، با استرس سپری کنید؛ اما فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی‌کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیش‌تر به فعالیت‌های سبک بدنی و ورزشی و نشاط‌آور و خواب بپردازید.

وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید. در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس‌پرت و شتاب‌زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی‌فایده است؛ زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچ گاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید. این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه‌ی کنکور و درکل موارد استرس‌زا فکر نکنید.

درس‌ها را در همان روز مرور کنید. زمانی که چیز جدیدی یاد می‌گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیش‌تری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیش‌تر در مغز و یادآوری آسان‌تر مطالب خواهد بود. مخصوصاً در مورد درس‌های اختصاصی و مطالب سنگین، مرور و حل کردن چند تمرین، چند ساعت بعد از تدریس، بسیار مفید خواهد بود.

مرحله به مرحله پیش بروید. ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید؛ سپس وارد جزئیات شوید. با این روش امکان موفقیت شما بیش‌تر می‌شود.

میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید. کاملاً طبیعی است که گاهی مغز انسان بر اثر خستگی، مطالب را فراموش کند. به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش‌بینی کنید و با آن کنار بیایید.

تصور کنید که مغز شما لایه‌های اطلاعات را به ترتیب روی هم می‌چیند. با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه‌های پایین‌تر کهنه شده و به‌آسانی قابل دسترس نخواهند بود؛ بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می‌دهند. مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می‌شود.

با برنامه‌ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید. عموماً اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه‌ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچ گاه وقت درس خواندن پیش نیاید.

ناامیدی دشمن یادگیری است. افرادی که دائماً خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می‌کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه‌ی یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می‌برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری‌شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کم‌تری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه‌ی کارشان بهتر است؛ زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت‌های بی‌مورد نکرده، آهسته و پیوسته پیش می‌روند.

تمام موارد بالا شرایط ایده‌آل برای مطالعه‌اند و لازم نیست همه‌ی این شرایط مهیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملاً متضاد با این‌ها به بهترین موفقیت‌ها رسیده‌اند.

خودِ درس خواندن اصل است، پس هیچ گاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب