عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

فکرش را بکن ۴۰ سال پیش یک عکاس سوئیسی به نام «گئورگ ژرستر» سوار هواپیما می‌شد و از فراز آسمان تصویرهای زیبایی از ایران ثبت کرد

عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموشفکرش را بکن ۴۰ سال پیش یک عکاس سوئیسی به نام «گئورگ ژرستر» سوار هواپیما می‌شد و از فراز آسمان تصویرهای زیبایی از ایران ثبت کرد.عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

گئورگ ژرستر، عکاس سوئیسی

 رودها و کوه‌ها، ارگ بم، تپه‌های شنی در حال حرکت در بیابان‌های وسیع سیستان و بلوچستان... بناهای تاریخی، شوش دانیال نبی (ع)، خط ساحلی چابهار،  قله‌های سبلان و دماوند، تصویر جاده‌ی‌ ماهان، بم... یا کاروان شتر با سایه‌های بلندشان در دره‌ی صوغان و...

نمایشگاه عکس‌های هوایی گئورگ ژرستر (برفراز ایران با چشمان هما، نگاه به ایران از فراز آسمان) این‌روزها در فرهنگ‌سرای نیاوران تا 10 مهر 95 برپابود.

عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

نگه‌داری خاک، استان آذربایجان

 

با دیدن این تصویرها می‌نویسم که بعضی وقت‌ها عکس‌ها، فقط عکس  نیستند، شعرند! بعضی وقت‌ها عکس‌ها فقط عکس نیستند، یک جغرافیای واقعی‌اند یا یک لحظه از زمین، در یک زمان خاص که جاودانه شده است.

با این نمایشگاه می‌توانی40 سال عقب بروی و به ایران 40 سال قبل سفر کنی. گئورگ ژرسترمی‌گوید: «این عکس‌ها در طول چهار سال گرفته شده‌اند. البته بعد از انقلاب این پروژه دیگر ادامه پیدا نکرد.»

او در پاسخ به این سؤال که کدام عکس را از بین این آثار بیش‌تر دوست دارید می‌گوید: «همه‌ی عکس‌ها را دوست دارم، اما عکسی که از مقبره‌ی کوروش گرفته‌ام برایم عکس دیگری است.»

عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

کاروان شتر، استان کرمان

 

ژرستر می‌گوید: «زمان عکاسی این عکس‌ها در اواخر بهار و تابستان بود؛ چون به‌خاطر شکوفایی درختان و مزارع می‌توانستم رنگ‌های بیش‌تری در عکس‌ها داشته باشم و در زمستان‌ها به‌خاطر شرایط نامساعد جوی، عکاسی نمی‌کردم.»

گرفتن این عکس‌ها در آن سال‌ها سختی‌های خودش را داشت. ژرستر در مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه گفت: «فضایی نامحدود ازشرق تا غرب و ازخلیج‌فارس تا دریای خزر عکاسی شده است و این کار بزرگ، برنامه‌ریزی دقیقی می‌خواست.

عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

مقبره‌ی کوروش، استان فارس

 

البته جا دارد از همه‌ی کسانی که در آن زمان با من همکاری و برای اجازه‌ی پرواز در آسمان ایران کمکم کردند، تشکر کنم. ما با برنامه‌ریزی دقیق در زمان‌های خاص از مناطق مختلف ایران تصویربرداری کردیم و خاطرات شیرین آن روزها را هرگز فراموش نمی‌کنم.

ما با یک هواپیمای ساده کار را آغاز کردیم. من روی دم هواپیما قرار می‌گرفتم و عکس‌ها را ثبت می‌کردم. درطول عکاسی با مشکلات زیادی روبه‌رو بودم. گاهی دوربین و گاهی لنز دوربین را ازدست می‌دادم.

 عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

تپه‌ای در استان گلستان

 

هم‌چنین در تمام مدت عکاسی باید باخلبان هواپیما هماهنگ می‌شدم و با او صحبت می‌کردم. صدای زیاد موتور این اجازه را به من نمی‌داد، به‌‌همین دلیل گاهی خلبان مجبور بود موتورهواپیما را خاموش کند و با موتور خاموش برفراز آسمان پرواز می‌کردیم واین کارخطرهای زیادی داشت.»عکاسی از فراز ایران در هواپیمایی با موتور خاموش

عکاسی از نمایشگاه: محمود اعتمادی

منبع :

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب