کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 19 مهر 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 4 پاسخ- 19 مهر 95

یک سؤال، 4 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


در کارنامه‌ی 5 نوع درس اولویت تمرکز با کدام نوع است؟ چرا؟

پاسخ 1- انتخاب اولویت مطالعه‌ی 5 نوع درس با شخص شماست. البته بعد از مشورت گرفتن از اولیا، پشتیبان و دوستان خود، درباره‌ی آن‌ها تصمیم می‌گیرید. توجه به چند نکته، مهم است:

1- بهتر است در هیچ درسی ضعیف نمانید و آن را کنار نگذارید. در درس‌هایی که وضعیت خوبی ندارید حتماً فصل‌ها و عناوینی که بهتر یاد می‌گیرید و بودجه‌بندی قابل قبولی هم دارند انتخاب و مطالعه کنید.

2- همه‌ی افراد دوست دارند بر درس‌هایی که نقاط قوت آن‌هاست تمرکز کنند. شروع کردن مطالعه با نقاط قوت پایدار و نقاط قوت و نگه داشتن آن‌ها در همین وضعیت بسیار خوب است و موجب می‌شود که انرژی بیش‌تری برای ادامه‌ی کار داشته باشید.

3- در ادامه دادن مسیر منعطف باشید و اگر جایی نیاز بود که روش خود را کمی تغییر دهید، حتماً این کار را انجام دهید. الگوها و روش‌های مطالعاتی خود را که برای قوی ماندن در درس‌هایی که نقاط قوت شما هستند، کاربردی بوده‌اند برای سایر درس‌های خود تعمیم دهید.

4- نتیجه‌ی کار شما باید به این صورت باشد: در یک یا دو درس خیلی قوی، در چند درس خوب و در بقیه‌ی درس‌ها در حد قابل قبول. نباید در هیچ درسی خیلی ضعیف باشید.

فرناز طالبی

پاسخ 2- با توجه به پراکندگی 5 نوع درس، اولویت خود را مشخص کنید. اگر نقاط قوت پایدار شما زیاد است و درس‌هایی که نیاز به تلاش بیش‌تر دارند کم هستند (یعنی تراز شما بالاست و جزء دانش‌آموزان سخت‌کوش هستید) می‌توانید به سراغ درس‌هایی بروید که نیاز به تلاش بیش‌تر دارند. سعی کنید نقاط قوت خود را به نقاط قوت پایدار تبدیل کنید. اگر تراز شما متوسط یا پایین است، ابتدا از درس‌هایی شروع کنید که می‌توانید آن‌ها را سریع‌تر به نقاط قوت تبدیل کنید. این کارنامه را با ذهن واضح و شفاف بررسی کنید و استراتژی خود را مشخص کنید. اگر یک استراتژی مشخص برای استفاده از کارنامه داشته باشید می‌توانید بهترین بهره را از آن ببرید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- از بین انواع نقاط قوت پایدار، نقاط قوت، تلنگری، نوسانی و نیازمند توجه بیش‌تر، اولویت تمرکز با نقاط قوت است؛ چون هم باعث ایجاد انگیزه‌ی بیش‌تر در دانش‌آموز می‌شود و هم باعث می‌شود دانش‌آموز از دل نقاط قوت به راهکارهایی برای تبدیل سایر درس‌ها به نقطه‌ی قوت برسد.

حسن ایزدی

پاسخ 4- در تحلیل آزمون، در بررسی روش‌های مطالعه، بررسی کارنامه‌ها و حتی گپ‌وگفت‌های دوستانه بهتر است اولویت تمرکز با نقاط قوت باشد. دلیل این امر در نکاتی نهفته است که عملکرد مثبت و نقاط قوت می‌تواند برای همه‌ی بخش‌های دیگر برنامه‌ای داشته باشد. نقاط مثبت نشان‌دهنده‌ی فکر و اجرای درست هستند و قابلیت تعمیم‌بخشی دارند. کارنامه‌ی پنج نوع درس تحلیل عملکرد شما در پنج گروه درسی در مقایسه با هم‌تراز‌های خودتان است که به تناسب اختلاف سطح پاسخ‌گویی به سؤالات، در گروه‌بندی‌های پنج‌گانه دسته‌بندی می‌شوند. در دو نوع اول درس‌ها، نقاط قوت پایدار که در طول زمان در آن‌ها وضعیت خوبی داشته‌اید و نقاط قوت که به‌تازگی به سطح مطلوبی از تسلط رسیده‌اید، اما هنوز پایدار نشده‌اند، می‌توانید همان راهکار‌های ارزشمند را برای ارتقا دادن سایر درس‌ها بیابید. نحوه‌ی تمرکز روی درس‌ها نیازمند تعادل است که الگوی آن را حالا بهتر از قبل می‌دانید.

حسام زینی

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب