سنتز نانوذرات مغناطیسی با استفاده از پوست گردو

این نانوذرات آزمایشگاهی در صنایع برق و الکترونیک، فرایندهای زیستی و تجهیزات مغناطیسی و نوری کاربرد دارند.

سنتز نانوذرات مغناطیسی با استفاده از پوست گردو

نانوفناوری امروزه شاهد پیشرفت های چشم گیری در زمینه ساخت نانومواد و استفاده از روش ها و مواد جدید بوده است. با توسعه مواد یا روش های جدید نگرانی برای آلودگی زیست محیطی توسط نانوذرات تولید شده از روش های شیمیایی و تولید محصولات جانبی خطرناک دوچندان شده است.

بنابراین نیاز به روش های مبتنی بر شیمی سبز که تمیز، غیرسمی و سازگار با محیط زیست هستند، وجود دارد. سنتز نانوذرات با استفاده از روش های شیمی سبز از سال 1990 مورد توجه واقع شد. استفاده از گیاهان سبز برای تهیه زیستی نانوذرات یک امکان هیجان انگیز و تا حد زیادی ناشناخته است. امروزه استفاده از اصول شیمی سبز جایگاه ویژه ای در پژوهش ها پیدا کرده است. 

دکتر مجید قشنگ محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد با اشاره به درخت گردو به عنوان یک گزینه مناسب جهت سنتز سبز نانوذرات گفت: با توجه به این مطلب که درخت گردو یکی از فراوانترین درختان موجود در ایران است، ازاین رو در این طرح سعی شده است با بهره گیری از عصاره پوست سبز گردو نانوذرات نانوکامپوزیتی با خاصیت مغناطیسی سنتز شوند.

به گفته وی، در طرح حاضر از یک روش کم هزینه ، دوست دار محیط زیست و با استفاده از مواد زائد باغی جهت تولید نانوذرات مغناطیسی با خواص بهینه استفاده شده است.

نانوذرات مغناطیسی تولید شده در این طرح به دلیل دارا بودن ابعاد کوچک تر نسبت به نمونه های مشابه از کارایی مغناطیسی بالایی برخوردار است. در واقع استفاده از عصاره پوست گردو دلیل دست یابی به مورفولوژی و اندازه یکنواخت نانوذرات بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد افزود: در این پژوهش نانوذرات نانوکامپوزیتی با خاصیت مغناطیسی NiFe2O4// CeO2 سنتز شده است. بدین منظور از کلرید نیکل و آهن و همچنین نیترات سریم با نسبت مولی معین استفاده شد. سپس عصاره پوست سبز گردو همراه با آمینواتانول با نسبت های معین به صورت قطره قطره اضافه شد. اثر نسبت های مختلف عصاره بر اندازه، مورفولوژی و خواص مغناطیسی نانوذرات به کمک روش های پراش پرتو ایکس، میکروسکوپ الکترونی و EDX بررسی شد.

بر اساس تصاویر میکروسکوپی به دست آمده، اندازه نانوذرات در حدود 27 تا 51 نانومتر بوده است که با افزایش غلظت عصاره پوست گردو نانوذرات کوچک تر شده و خواص مغناطیسی بهبود یافته است.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر مجید قشنگ و دکتر محمدرضا شفیعی- اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد-مینا هاشمی- دانشجوی مقطع کارشناسی این دانشگاه- و محبوبه کارگر- دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه اصفهان- است.نتایج این کار در مجله Current Nanoscience (جلد 12، شماره ی 6، سال 2016، صفحات 645 تا 649) به چاپ رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب