زیکا می‌تواند مغز افراد بزرگسال را نیز مورد حمله قرار دهد

تا کنون، تمرکز تحقیقات در خصوص ویروس زیکا بر روی تاثیر آن بر روی مغز جنین و اقداماتی که زنان باردار باید در مقابله با این ویروس انجام دهند بوده است.

زیکا می‌تواند مغز افراد بزرگسال را نیز مورد حمله قرار دهد

تا کنون، تمرکز تحقیقات در خصوص ویروس زیکا بر روی تاثیر آن بر روی مغز جنین و اقداماتی که زنان باردار باید در مقابله با این ویروس انجام دهند بوده است. حالا، نتایج منتشر شده از یک سری تحقیقات نشان می دهد که زیکا بر مغز افراد بزرگسال این تاثیر منفی می گذارد. در این تحقیقات از موش به عنوان نمونه استفاده شده است.

این مطالعه که در ژورنال Cell Stem Cell چاپ شد، نشان داد که بعضی از نورون های فرد بزرگسال نسبت به این عفونت آسیب پذیرند. این ها غالباً نورون هایی هستند که در مغز یک فرد بزرگسال جایگزین نورون های آسیب دیده و از بین رفته می شوند. این نورون ها همچنین برای یادگیری و حافظه نیز حائز اهمیت هستند.
ژوزف گلیسن، یکی از اعضا تیم تحقیقاتی در بیانیه ای اعلام کرد

این نخستین تحقیقی است که به تاثیر ابتلا به ویروس زیکا بر مغز بزرگسالان می پردازد. بر اساس یافته های این تحقیق آلوده شدن به ویروس زیکا در افراد بزرگسال آنقدرها که تصور می شود بی ضرر نیست. زیکا می تواند وارد مغز این افراد بشود و صدمات جبران ناپذیری به جای بگذارد.

یکی دیگر از اعضای تیم، سویان شرستا، افزود

این بیماری بسیار پیچیده است – این ویروس برای مراحل اولیه رشد مغز بسیار مخرب است. اما اکثر افراد بزرگسالی که به این ویروس مبتلا شده اند علایم قابل رویتی از خود نشان نمی دهند. تاثیر این ویروس بر روی مغز بزرگسالان بسیار ظریف است و پس از انجام این تحقیقات می دانیم که کجا باید دنبال تاثیر آن بگردیم.

این محققان گفته اند که در مواردی این ویروس می تواند حافظه بلند مدت را تحت تاثیر قرار بدهد و یا ریسک ابتلا به افسردگی را افزایش بدهد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب