اجرای طرح ملی «شهاب» برای 60 هزار دانش‌آموز استان «فارس»

رییس بنیاد نخبگان فارس شرایط عدالت تحصیلی را مهمترین ویژگی برنامه ملی «شهاب» دانست و گفت: در سال جاری 60 هزار دانش‌آموز استان فارس تحت پوشش این برنامه قرار خواهند داشت.

اجرای طرح ملی «شهاب» برای 60 هزار دانش‌آموز استان «فارس»

رییس بنیاد نخبگان فارس شرایط عدالت تحصیلی را مهمترین ویژگی برنامه ملی «شهاب» دانست و گفت: در سال جاری 60 هزار دانش‌آموز استان فارس تحت پوشش این برنامه قرار خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، حبیب شریف در نشست خبری «تبیین جزئیات اجرای برنامۀ‌ملی شهاب»، گفت: مهمترین مساله در هر نظام آموزشی و پرورشی، تربیت دانش‌آموزانی است که بتوانند مناسب با استعداد، رغبت، ارزش‌ها و شخصیت خود پاسخگوی پیشبرد نیازهای جامعه و اهداف عالیه کشور باشند.

وی افزود: امروزه پیشرفت و توسعه سازمان‌ها و مؤسسات در گرو ارتقا سطح دانش، مهارت، رفتار و بینش منابع‌انسانی است. بر همین اساس آموزش و به‌سازی منابع‌انسانی، نوعی سرمایه‌گذاری مفید و یک عامل کلیدی در توسعه محسوب می‌شود که اگر به درستی و شایستگی برنامه‌ریزی و اجرا شود، می‌تواند بازده قابل ملاحظه‌ای را داشته باشد.

شریف با بیان اینکه گام‌اول مسیر پیشرفت، شناسایی سرمایه‌های انسانی مستعد و سپس هدایت و پرورش آنان است، ادامه داد: تا پیش از تأسیس بنیاد ملی نخبگان، «شناسایی» منحصر به قالب رقابت مانند المپیادهای علمی و «هدایت و پرورش»  محدود به مراکز خاص مانند مدارس استعدادهای درخشان بود که منجر به محدودیت افراد تحت پوشش می‎شد اما هم‌­اکنون «شناسایی و هدایت استعدادهای برتر» (شهاب) مصوب هیئت‌امنای بنیاد ملی نخبگان مهم‎ترین طرح شناسایی مستعدان در عرصة آموزش عمومی است.

وی افزود: شیوه‌نامه برنامۀ‌ملی شهاب بر مسأله شناسایی، هدایت و حمایت از استعدادهای‌برتر، تبیین مبانی و ارزش‌های بنیادین، عدالت‌محوری، پرورش استعدادها و دستیابی همگان (خاصه مستضعفان) به امکانات حوزه علم و فناوری و همچنین تقویت خلاقیت، نوآوری و خطرپذیری در علم، تاکید دارد.

شریف با بیان اینکه برنامه‌ریزی بنیاد ملی نخبگان بلندمدت بوده و از پایۀ ابتدایی آغاز می‌شود، اضافه کرد: برنامۀ‌ملی شهاب با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش از سال تحصیلی 94-93 به منظور ایجاد اطلس کاملی از استعدادهای آموزشی کشور در دستورکار قرار گرفته است.

رئیس بنیاد نخبگان فارس یاددآور شد: شهاب در راستای اهداف سند تحول بنیادین قرار دارد که با اجرای صحیح، نظام‌مند و با رویکرد تلفیقی می‌تواند در «شناسایی»، «تربیت» و «هدایت استعدادهای برتر» نقش به‌سزایی ایفا کند و زمینه رشد دانش‌آموزان و معلمان را فراهم کند.

بر اساس اعلام بنیاد ملی نخبگان، شریف در پایان با اشاره به اینکه شهاب زمینه‌ساز ایجاد فضای رقابتی بین دانش‌آموزان است، خاطرنشان کرد: این برنامه از جمله طرح‌های اثرگذار و مناسب است که دانش‌آموزان را از محیط تحصیلی طبیعی خود جدا نمی‌کند. به‌عبارت بهتر یکی از مهمترین ویژگی‌های شهاب این است که به صاحبان استعدادهای‌برتر به‌عنوان تافته جدا بافته نگاه نمی‌شود و این افراد در همان محیط آموزشی عادی به تحصیل خود ادامه می‌دهند

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب