کنترل گرد و خاک با ایده‌های جدید افراد خلاق

رویداد ملی فرآفرین در حوزه ریزگردها بهمن ماه سال جاری در اهواز برگزار می‌شود.رویداد ملی فرآفرین در حوزه ریزگردها بهمن‌ ماه سال جاری در اهواز برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر قدرت‌اله شاکری‌نژاد، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان در نشست شورای راهبری رویداد ملی فرآفرین در حوزه ریزگردها که در جهاددانشگاهی برگزار شد، با اشاره به سابقه برگزاری رویدادهایی مانند استارتاپ ویکند و فرآفرین، گفت: چنین رویدادهایی که چند سالی است در دنیا و همچنین در ایران برگزار می‌شوند، فرآیند تبدیل علم به ثروت و ایده به علم را تسهیل می‌کنند. تولید علم به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بشر باشد و باید به فناوری تبدیل شود؛ ایده نیز باید به پول و ثروت تبدیل شود و خلق ایده به تنهایی کارایی ندارد.

وی افزود: خوشبختانه در جامعه، انسان‌های ایده‌پرداز بسیار زیاد است و ذهن انسان طوری طراحی شده که مدام ایده‌پردازی می‌کند. در بسیاری موارد نیز مشاهده می‌کنیم که برخی مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، با ایده‌هایی کوچک حل می‌شوند و تنها لازم است چرخه ایده تا عمل تکمیل شود.

شاکری‌نژاد تصریح کرد: شاید عمر رویدادهایی مانند استارتاپ ویکند و فرآفرین در کشور کم باشد، ولی در همین زمان اندک فواید و برکات زیادی داشته‌اند و شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری از دل آنها تشکیل شده است. فرآفرین نیز ایده‌ای است که بومی‌سازی شده و مطابق با فرهنگ موجود در کشور، از سوی جهاد دانشگاهی طراحی شده است.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای موجود، ۸۰ درصد کسب‌وکارهایی که تشکیل می‌شوند، در همان سال نخست فعالیت شکست می‌خورند، زیرا راهکارهای درست برای شناخت موضوع را نمی‌دانند. رویداد فرآفرین کمک می‌کند که کسب و کارهایی که از دل رویداد ایجاد می‌شوند، به پایداری و ثبات لازم دست یابند. نکته دیگر اینکه افراد دارای ایده، در این رویداد در کنار هم جمع می‌شوند و فکر و اندیشه خود را با هم به اشتراک می‌گذارند.

وی ادامه داد: موضوع برپایی رویداد ملی فرآفرین در حوزه ریزگردها از سوی بنیاد ملی نخبگان به جهاد دانشگاهی پیشنهاد شد و نفس ارائه این پیشنهاد نیز خود یک ایده است. ریزگردها موضوعی است که امروز دیگر نیازی به معرفی ندارد و با تمام وجود آن را در زندگی خود احساس می‌کنیم و در چند سال اخیر نیز کانون‌های محلی گرد و غبار نیز در استان ایجاد شده است. در رویداد فرآفرین به دنبال این هستیم که افراد دارای ایده در زمینه کنترل و مهار ریزگردها دور هم جمع شوند و ایده‌های خود را ارائه دهند و سرمایه‌گذاران نیز با کشف ایده‌های برتر، بر روی آنها سرمایه‌گذاری کنند و در نهایت این رویداد موجب کنترل پدیده ریزگردها شود.

شاکری‌نژاد گفت: در این زمینه قطعا به حمایت همه سازمان‌ها و به‌ویژه استانداری خوزستان نیاز داریم و امیدواریم شاهد برپایی یک رویداد موثر در بهمن‌ ماه باشیم.

در ادامه دکتر علیرضا زراسوندی رییس بنیاد نخبگان خوزستان و مدیر مرکز تحقیقات منطقه‌ای ریزگردها گفت: از سال ۱۳۸۴ با معضل ریزگردها در استان خوزستان مواجه هستیم و در این مدت مطالعات بسیار زیادی در این خصوص انجام شده است و اکنون دیگر باید وارد فاز عملیاتی کنترل شویم. در جلسات و مکاتبات، بسیار تاکید داریم که از واژه “گرد و غبار” استفاده نشود، زیرا زمانی باید از واژه “غبار” استفاده شود که قطرات آب و دیگر ذرات را نیز به همراه داشته باشد که ندارد و باید از واژه “گرد و خاک” استفاده شود. همچنین گرد و خاک یک “پدیده” نیست، زیرا پدیده به مقوله‌ای گفته می‌شود که یک‌بار و ناگهانی بروز می‌کند، ولی بر اساس مطالعات انجام شده، افراد کهنسال وقوع گرد و خاک در ۱۱۰ سال پیش در آبادان را به‌خاطر دارند و آنها نیز وقوع گرد و خاک در ۶۰ تا ۷۰ سال پیش از آن را نیز از پدران خود شنیده‌اند و این نشان می‌دهد که ایران بر روی کمربند گرد و خاک قرار گرفته است.

وی افزود: گرد و خاک یک پدیده طبیعی است که در طبیعت روی می‌دهد و خاک سست می‌خواهد و یک موتور محرکه که همان باد است. همچنین شرایط جوی نیز موجب ماندگاری آن می‌شود. ولی موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که انسان نیز در وقوع آن دخیل شود و آن را تشدید کند. در گذشته شرایط هورالعظیم و تالاب شادگان مانند امروز نبود و در نتیجه انسان، موجب تشدید گرد و غبار در منطقه شده است. همچنین در همسایگی ما کشوری مانند عراق قرار دارد که ۴۷ درصد مساحت آن، صحرا است و از بی‌ثباتی سیاسی رنج می‌برد و در چنین شرایطی کنترل گرد و خاک به هیچ وجه در اولویت کاری دولت عراق نیست.

زراسوندی تصریح کرد: سوریه نیز زمانی در مباحث مربوط به محیط