چین درحال ساخت بزرگترین فضاپیمای مسافربری جهان

همشهری آنلاین: حتی چینی‌ها نیز نتوانسته‌اند دربرابر وسوسه‌های صنعت توریسم فضایی مقاومت کنند

چین درحال ساخت بزرگترین فضاپیمای مسافربری جهان

همشهری آنلاین:

حتی چینی‌ها نیز نتوانسته‌اند دربرابر وسوسه‌های صنعت توریسم فضایی مقاومت کنند

و در همین راستا شرکتی وابسته به دولت این کشور درحال ساخت فضاپیمایی غول‌پیکر است.

براساس گزارش نیوساینتیست، این فضاپیما روزی می‌تواند 20 مسافر را به همراه خود به حاشیه فضا ببرد، این یعنی بیشترین تعداد مسافری که تاکنون توسط شرکت‌های فعال در زمینه توریسم فضایی اعلام شده‌است.

آکادمی فناوری نقلیه‌های پرتابی چین در پکن فضاپیمایی ساده و یکپارچه را طراحی کرده‌است که می‌توان طرح آن به شکلی تغییر داد تا گنجایش حمل مسافر در آن افزایش پیدا کند. اگرچه این مرکز از رقبای سرسختی مانند شرکت‌های ویرجین گلکتیک یا بلو اوریجین برخوردار است اما هان پنگزین مدیر این آکادمی می‌گوید میزان تقاضای مسافران به اندازه‌ای بالا خواهد بود که به فضاپیماهایی با گنجایش بالا نیاز پیدا شود.

محققان چینی راکتی بالدار طراحی کرده‌اند که نیروی رانش مورد نیازش را خود تامین می‌کند و به راکت حامل نیازی ندارد. به گفته پنگزین این فضاپیما مانند راکت پروازی عمودی خواهد داشت و بدون نیاز به مداخله زمینی یا هوایی روی باند فرودگاه فرود خواهد آمد. سوخت این فضاپیما نیز متان و اکسیژن مایع خواهد بود.

محققان چینی دو نسخه از این فضاپیما را طراحی کرده‌اند، اولین نسخه وزنی برابر 10 تن دارد و طول بال‌های آن به 6 متر می‌رسد و می‌تواند پنج مسافر را تا ارتفاع 100 کیلومتری حمل کند، ارتفاعی که فضا از آنجا آغاز می‌شود و برای دو دقیقه امکان تجربه حس بی‌وزنی را برای مسافران فراهم آورد.

اما نسخه بزرگتر‌شده و 100 تنی این فضاپیما از طول بالی برابر 12 متر برخوردار است و می‌تواند 20 مسافر را تا ارتفاع 130 کیلومتری بالا ببرد و تا چهار دقیقه حس بی‌وزنی را به مسافرانش هدیه دهد. این فضاپیما در عین حال به اندازه‌ای سریع هست که بتواند ماهواره‌های کوچک را با کمک سکو‌های کوچک پرتاب راکتی که حمل می‌کند، به مدار زمین ببرد. قرار است این فضاپیماها قابل استفاده دوباره باشند تا هریک بتوانند 50 بار پرواز کنند.

به گفته محققان پروازهای آزمایشی این فضاپیماها تا دو سال آینده به پایان خواهد رسید زیرا تاکنون بیشتر آزمایش‌های زمینی به پایان رسیده‌اند و تمامی سیستم‌های فرعی فضاپیمای مورد آزمایش به خوبی عمل کرده‌اند. اولین‌ پروازهای این فضاپیما تنها برای حمل بار و از سال 2020 به بعد از روی سکوی فضایی نامشخصی انجام خواهند گرفت. زمانی حمل مسافر توسط این فضاپیما آغاز خواهد شد که ایمنی آن به تایید کامل برسد. پیش‌بینی می‌شود هزینه هربار سفر با این فضاپیما 200 هزار تا 250 هزار دلار باشد. 


فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب