موفقیت محققان ایرانی در تولید بیودیزل از خاک رنگبر

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به تولید بیودیزل از خاک رنگبر شدند.

موفقیت محققان ایرانی در تولید بیودیزل از خاک رنگبر

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به تولید بیودیزل از خاک رنگبر شدند. این خاک ﻣﺎده ﻣﻌﺪﻧی اﺳﺖ که در ﻓرآیﻨﺪ ﺗﺼﻔیﻪ روﻏﻦ ﻫﺎ ﺑکﺎر ﻣی رود.مدیر پروژه 'تولید بیودیزل از روغن گیاهی بازیافتی از خاک رنگبر مصرفی' که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اتمام رسیده است، در مورد این پروژه گفت: بیودیزل یک سوخت غیرسمی، ایمن و قابل تجزیه بیولوژیکی است که از منابع طبیعی نظیر روغن های گیاهی، روغن پسماند غذایی، چربی حیوانات و جلبک ها به دست می آید.

امیرحسین گلی بیان کرد: با توجه به اینکه 85-80 درصد هزینه تولید بیودیزل به ماده اولیه مرتبط می شود، از روش های کاهش هزینه تولید این سوخت می توان به استفاده از منابع ضایعاتی روغن مانند خاک رنگبر که یکی از منابع روغن استخراج شده است، اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این تحقیق سعی شده است از روغن خاک رنگبر مصرفی برای تولید بیودیزل استفاده و خصوصیات آن را در سامانه کامل آزمایش موتور بررسی کرد؛ به همین منظور ابتدا خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روغن استخراج شده شامل عدد اسیدی و عدد پراکسید تعیین شد، سپس تولید بیودیزل به روش ترانس استریفیکاسیون انجام گرفت.
گلی گفت: به رغم اینکه روغن حاصل از خاک رنگبر مصرفی حاوی اسیدهای چرب آزاد زیادی است اما امکان تولید بیودیزل با خصوصیات مطلوب از آن وجود دارد و می توان از این منبع برای کاهش هزینه تولید سوخت طبیعی استفاده کرد.

وی یادآور شد: خاک رنگبر مصرفی طی رنگبری و در مرحله تصفیه روغن خام حاصل می شود. سالیانه حدود 5/1 تا 2 میلیون تن خاک رنگبر مصرفی در جهان تولید می شود که تقریبا به ازای هر تن روغن خوراکی 2/1 تا 6/1 کیلوگرم خاک رنگبر مصرف می شود، این خاک مصرفی حاوی 40-20 درصد روغن، چربی و دیگر ترکیبات رنگی است و به همین دلیل قابلیت اشتعال دارد و موجب آلودگی محیط زیست می شود.
گلی گفت: تنها بخش کمی از تولید جهانی این خاک برای بازیابی استفاده شده است و مقدار بیشتر آن در زمین دفن می شود، البته استفاده از خاک مصرفی در خوراک دام یا ساختن بتن نیز گزارش شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب