«مهارت ساخت علم نیشابوری» در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیشابور گفت: «مهارت ساخت علم نیشابوری» که بیش از 300 سال قدمت دارد، در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

«مهارت ساخت علم نیشابوری» در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد

رئیس اداره‌ میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیشابور گفت: «مهارت ساخت علم نیشابوری» که بیش از 300 سال قدمت دارد، در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

مهدی کوثری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: پیرو مباحثی که در ثبت میراث معنوی داشته‌ایم، مهارت ساخت علم که قدمت بیش از 300 سال دارد، نیز ثبت ملی شد.

وی با بیان این‌که علم، به نوعی نماد تشیع است، خاطرنشان کرد: ساخت علم توسط خاندان علمدار در نیشابور تقریبا از دوران صفویه تا به امروز، نسل به نسل به انجام می‌رسیده‌است، تصریح کرد: علم، نماد سرو و سرو، برای ما سمبل ایستادگی و مقاومت بوده‌ است.

کوثری افزود: مستندات «مهارت ساخت علم نیشابوری» جمع آوری و در دومین روز از محرم در سازمان میراث فرهنگی ثبت ملی شد.

رئیس اداره‌ میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیشابور، عنوان کرد: لازم است، هم نمادها و هم شهرستان نیشابور در این حوزه‌ها بیشتر معرفی شوند، با توجه به اینکه علم یک نماد مذهبی است و از سویی شهر نیشابور نیز اولین پایتخت ایران در دوران اسلامی بود، بنابراین معرفی و پرداختن به آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب