چه عواملی سبب ابتلاء به بیماری ام اس می‌شود

کمبود ویتامین D، افزایش استعمال سیگار و قلیان و تغذیه ناسالم از جمله عواملی هستند که نقش مهمی درابتلا به این بیماری دارند.

چه عواملی سبب ابتلاء به بیماری ام اس می‌شوددکتر عبدالرضا ناصرمقدسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: حدود 80 هزار ایرانی مبتلا به ام اس هستند و در 20 سال اخیر سیر صعودی ابتلا به این بیماری را داشتیم که البته این موضوع همسو با سایر کشورهای جهان است.

وی با اشاره به اینکه این بیماری بیشتر جوانان را درگیر می کند، گفت: با افزایش آگاهی و اطلاعات صحیح و بموقع می توان از شیوع این بیماری کاست.

ناصرمقدسی اظهار کرد: هرچند آمار دقیقی از مبتلایان در استان های مختلف وجود ندارد اما براساس اطلاعات جمع آوری شده، بیشترین تعداد بیماران در استان های تهران و اصفهان وجود دارند.

وی برلزوم شناسایی دقیق بیماران در تمامی استان ها تاکید کرد و از متولیان این حوزه تقاضا کرد که تدابیر و برنامه ریزی لازم را برای جمع آوری آمار دقیق از بیماران فراهم کنند.

** برگزاری سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس در تهران

ناصرمقدسی اظهار کرد که سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس در ایران از 19 تا 21 آبان ماه با حضور محققان داخلی و خارجی در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

وی به استقبال مناسب محققان و صاحب نظران داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: حدود 10 مدعو خارجی از کشورها انگلیس، آمریکا، ترکیه، لبنان و آلمان در این کنگره حضور خواهند یافت .

دبیر سیزدهمین کنگره بین الملی ام اس ایران، انتقال تجربیات، بیان آخرین دستاوردهای علمی و ارائه تازه ترین یافته های علمی از مهمترین اهداف این کنگره اعلام کرد و گفت:ارتقاء سطح دانش پزشکان برای ارائه خدمات بهتر به بیماران از دیگر اهداف برگزاری این کنگره است.

وی برلزوم اهمیت ارتقا آگاهی نسبت به بیماری، داروها، عوارض آنها تاکید کرد و افزود: در این کنگره سه روزه سعی شده تا حد امکان به موضوعانی مانند داروهای جدید، روان پزشکی، فیزیوتراپی و ورزش های مناسب بیماران پرداخته شود.

ناصر مقدسی بیان کرد: نقش فاکتورهای محیطی در ام اس، ژنتیک و ایمونولوژی در ام اس، پاتوفیزیولوژی، بیولوژی و علوم پایه پزشکی در ام اس، تغذیه و حاملگی در ام اس، توانبخشی و نوروسایکولوژی و ام اس و تشخیص ام اس از جمله محورهای این کنگره است.

وی، درمان ام اس، اپیدمیولوژی و نقش آن در کنترل بیماری ام اس، پرستاری در ام اس، دارو های ام اس و زندگی و ام اس از دیگر محورهای این کنگره اعلام کرده است.

ناصرمقدسی به برگزار کارکاهای آموزشی اشاره کرد و گفت: دو کارگاه آموزشی شامل تزریق بوتاکس برای بیماران مبتلا به ام اس و عوارض داروی تای سابری برگزار خواهد شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب