ارتباط مستقیم دوسوم مرگ‌های زودرس در میانسالی با رفتار کودکی

مشاور سازمان جهانی بهداشت گفت: آگاهی بخشی نوجوانان و جوانان از عواقب بیماری‌های غیرواگیر وعوامل خطر آنها بسیارحائزاهمیت است.

ارتباط مستقیم دوسوم مرگ‌های زودرس در میانسالی با رفتار کودکیبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، دکتر محمدرضا مسجدی افزود: در حال حاضر بیش از 150 میلیون جوان، دخانیات استعمال می کنند، 81 درصد جوانان فعالیت فیزیکی کافی و مناسب ندارند و بیش از 41 میلیون کودک زیر 5 سال افزایش وزن دارند یا چاق هستند.

وی ادامه داد: باید آموزش مداوم با بهره مندی از همه امکانات از زمان کودکی و مدرسه آغاز شود. چرا که تا سال 2025 هزینه ای که 4 بیماری اصلی شامل قلب و عروق، مزمن تنفسی، سرطان و دیابت در سطح جهانی تحمیل می کنند بیش از هزار میلیارد دلار خواهد بود.

مسجدی اظهار کرد که عادات و رفتارهای امروزی و شرایط ناسالم زیست محیطی، نشانگر این واقعیت است که بیماری های غیرواگیر همچنان نسل های آینده را نیز تهدید خواهد کرد.

دبیرکل جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ایران بیان کرد: جوانان امروز براحتی به فناوری های نوین، دسترسی آسان به انواع اطلاعات را دارند و باید از ظرفیت آنها برای سلامتی خود و جامعه یاری گرفت.

وی ادامه داد که با آشنا ساختن جوانان و مسئولیت دادن به آنها برای مقابله با عوامل خطر بیماری های غیرواگیر قدم مهم برای نسل های امروز و آینده برداشته می شود.

مسجدی گفت: جوانان را باید تشویق کرد تا از طریق برنامه های ورزشی و تفریحی، چگونگی استفاده از غذای سالم و خودداری از رفتارهای پرخطر به ویژه استعمال سیگار و قلیان از این خطرات دور باشند.

وی ادامه داد: موضوع مالیات بر فرآورده های زیان آور نظیر دخانیات، نوشابه ها و نوشیدنی های پرشکر یا موادغذایی شور و پرنمک حتی «فست فودها» روش هایی است که ضمن ممانعت از مصرف بی رویه، درآمدی برای دولت ها است تا صرف برنامه های بهداشتی، آموزشی و ورزش برای عموم مردم شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب