محققان: خمیازه افراد باهوش، طولانی‌تر است!

انسان‌ها اغلب در هنگام خستگی و یا خواب آلودگی خمیازه می‌کشند اما یافته‌های محققان نشان می‌دهد که ارتباط نزدیکی میان اندازه مغز و مدت زمان خمیازه کشیدن وجود دارد.

محققان: خمیازه افراد باهوش، طولانی‌تر است!

انسان ها اغلب در هنگام خستگی و یا خواب آلودگی خمیازه می کشند اما یافته های محققان نشان می دهد که ارتباط نزدیکی میان اندازه مغز و مدت زمان خمیازه کشیدن وجود دارد.

تیم تحت رهبری اندرو گالوپ از دانشگاه نیویورک، مطالعاتی را بر روی 29 پستاندار انجام دادند تا متوسط زمان خمیازه کشیدن در آن ها را مورد محاسبه قرار دهند. نتایج نشان داد که وزن مغز در کنار تعداد نوررون های واقع در لایه بیرونی مغز به نام کورتکس، تعیین کننده مدت زمان خیمازه در این حیوانات هستند.

در این آزمایش حیواناتی همچون فیل، گوریل، اسب، شیر دریایی و غیره مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد که طول خمیازه این حیوانات به مراتب کمتر از خمیازه انسان هاست چرا که از مغز کوچک تری در برابر ما انسان ها بهره می برند. بنابراین، میان اندازه بدن و جثه با خمیازه، هیچ ارتباطی وجود ندارد.

آزمایش های اولیه این گروه از محققان نشان داد که حیواناتی با مغزهای نسبتاً بزرگ، از مهارت های شناختی و اجتماعی پیچیده تری برخوردارند. همچنین، نحوه خمیازه کشیدن در این حیوانات نیز متغیر است به طوری که نسبت به شرایط مختلف، خمیازه هایی با مدت زمان و حالات متفاوت را از خود بروز می دهند. این در حالیست که در حیواناتی با مغزهای کوچک و یا کم هوش، اغلب شاهد یک نوع خمیازه هستیم.

به گفته این پژوهشگران، می توان به زیر نظر گرفتن نحوه خمیازه کشیدن حیوانات، به اندازه و تعداد نورون های کورتکس مغز و به تبع، میزان هوش آن ها پی برد.

و در پایان باید گفت که ممکن است ارتباط میان اندازه مغز و مدت زمان خمیازه کشیدن، توسط نظریه ای که گالوپ در سال 2007 مطرح کرده بود، مشخص شود. وی بر این عقیده بود که حیوانات را خمیازه کشیدن، مغز خود را خنک می کنند. اکر این تئوری درست باشد، می توان ثابت کرد که چرا مغزهای بزرگ به خمیازه های طولانی تری برای خنک شدن و یا همان تنظیم دمای خود نیاز دارند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب