نوسان شبکه‌های مغزی کمک می‌کند از پس وظایف پیچیده بربیایید

در حال حاضر محققین می‌دانند که مغز انسان بی حرکت نیست اما به تازگی مشخص شده که مغز تا چه اندازه می‌تواند متحرک باشد.

نوسان شبکه‌های مغزی کمک می‌کند از پس وظایف پیچیده بربیایید

در حال حاضر محققین می دانند که مغز انسان بی حرکت نیست اما به تازگی مشخص شده که مغز تا چه اندازه می تواند متحرک باشد. یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه استنفورد کشف کرده است که شبکه های موجود در بین مناطق مختلف مغز بسته به میزان پیچیدگی مسایل و وظایف نوسان دارند.
اگر فردی در حال استراحت باشد، اجزای مغز او نسبتاً جدا هستند اما در هنگام مدیریت یک وظیفه پیچیده، میزان رمپ های شبکه بالاتر می رود. هر چقدر مغز شما به هم پیوسته تر باشد، عملکرد شما بهتر خواهد بود. در یک تست حافظه، افرادی که مغز یکپارچه تری داشتند بسیار سریع تر و دقیق تر عمل کرده اند.


اسنتفورد از تکنیک های غیر معمولی برای کشف این موضوع استفاده کرده است. آنها با مطالعه داده های سورس باز مغز از پروژه Human Connectome استفاده کرده اند تا ببیند مغز چگونه فعالیت ها را علامت گذاری می کند و سپس از اسکن MRI ساختاری استفاده کرده اند تا بتوانند دستاوردهای خود را تشریح کنند. شما می توانید فعالیت های شبکه را با ردیابی جریان خون در هر دو نیم کره مغز نشانه گذاری کنید. ابعاد مردمک چشم هم می تواند به خوبی موارد در حال وقوع را به نمایش بگذارد. اگر مردمک چشم شما بازتر شود، نشاندهنده این است که مغزتان در حال تقویت و تولید سیگنال های قوی تر است تا بتواند با فعالیت مورد نظر هماهنگ شود.

محققین می خواهند بدانند که آیا کشفیاتشان می تواند روی محدوده توجه، حافظه و سایر جنبه های فکر پیاده سازی شود؟ این کار می تواند آشنایی ما را با بیماری های مغزی مثل آلزایمر و پارکینسون بیشتر کند. در نهایت، شما اکنون دید بهتری نسبت به نحوه برخورد مغز با مسایل دارید. اینکه شما چه می دانید مهم نیست، مهم این است که این اطلاعات چطور پردازش و به اشتراگ گذاشته می شوند.

منبع :