تمرکز حواس (6)

به احتمال زیاد، این فن ساده و فریبنده، بسیار مؤثر است؛ یعنی هر وقت متوجه می‌شوید که فکرتان از موضوع منحرف شده، به خودتان بگویید حالا این‌جا باش و به‌آرامی توجهتان را به جایی که می‌خواهید، برگردانید.

تمرکز حواس (6)

نظم مکانی، تمرکز حواس را تقویت می‌کند

ژاپنی‌ها تحقیقات جالبی را روی گروه هزارنفری انجام داده‌اند. در این تحقیق، کودکان ده‌ساله‌ای که از بهره‌ی هوشی، استعداد و توانایی ذهنی نسبتاً یکسانی برخوردار بوده‌اند، هر کدام در محیط متفاوتی از دیگران قرار گرفتند. محیط مطالعه‌ی نفر اول، بسیار درهم‌ریخته و شلوغ بود. اتاق نفر دوم، آشفتگی نسبتاً کم‌تری داشت و اتاق نفر سوم نسبت به نفر دوم، کمی منظم‌تر و با وسایل کم‌تر بود، به همین ترتیب تا نفر هزارم که اتاق بسیار منظم و مرتبی، با حداقل وسایل داشت. کتاب‌های یکسانی به همه دادند و به هر یک، فرصت مناسبی برای مطالعه در اتاق‌های مخصوص داده شد. بعد از پایان زمان تحقیق، نتیجه‌ی تحقیق این گونه بود:

میزان مطالعه، بازدهی، میزان به‌خاطرسپاری و تمرکز، با میزان نظم و ترتیب اتاق‌ها، نسبت مستقیم داشت؛ یعنی هر کس در اتاقی با اسباب و وسایل کم‌تر، مرتب‌تر و منظم‌تری قرار گرفته بود، بازدهی کمّی و کیفی بیش‌تری را در مطالعه‌ی خود نشان می‌داد. «شاکتی کوالن» در کتاب بازتاب‌های نور، می‌نویسد: «هر وضعیت درونی، انعکاسی بیرونی و محیطی دارد و هر وضعیت محیطی، بازتابی درونی»؛ یعنی وضعیت منظم پیرامون شما، به نظم فکری و درونی شما کمک می‌کند؛ بنابراین قبل از مطالعه، دو سه دقیقه هم که شده، به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه‌ی خود بپردازید و این مسئله را جدی بگیرید.

بهره‌برداری از تکنیک «حالا این‌جا باش»

به احتمال زیاد، این فن ساده و فریبنده، بسیار مؤثر است؛ یعنی هر وقت متوجه می‌شوید که فکرتان از موضوع منحرف شده، به خودتان بگویید حالا این‌جا باش و به‌آرامی توجهتان را به جایی که می‌خواهید، برگردانید. برای مثال شما در کلاس درس هستید و توجهتان از سخنان استاد به تکالیفی که دارید یا به قرار ملاقات‌تان معطوف می‌شود. در این هنگام، به خودتان بگویید: «حالا این‌جا باش» و دوباره حواستان را متمرکز کنید و تمرکزتان را به سخنان استاد برگردانید و تا جایی که ممکن است، این حالت را حفظ کنید. اگر شما فردی طبیعی باشید، چه‌بسا این کار را صد بار در هفته انجام دهید؛ اما پس از مدتی، درخواهید یافت که هر روز نسبت به قبل، فاصله‌ی زمانی بین منحرف شدن افکارتان بیش‌تر می‌شود. صبور باشید و آن را حفظ کنید و ببینید که پیشرفت خواهید کرد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب