روش صحیح مطالعه‌ی درس‌های رشته‌ی تجربی

درس‌های علوم تجربی (زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و زمین‌شناسی) هر کدام شیوه‌ی مطالعه‌ی خاصی دارند که مطالعه و اجرای آن، موفقیت در این درس‌ها را تضمین می‌کند.

روش صحیح مطالعه‌ی درس‌های رشته‌ی تجربی

درس‌های علوم تجربی (زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و زمین‌شناسی) هر کدام شیوه‌ی مطالعه‌ی خاصی دارند که مطالعه و اجرای آن، موفقیت در این درس‌ها را تضمین می‌کند. در ادامه به صورت مختصر و مفید به شیوه‌ی صحیح مطالعه‌ی درس‌های رشته‌ی علوم تجربی می‌پردازیم.

شیمی: با آزمایش مطالب به طور عملی، فهم آن برای ما بهتر می‌شود و می‌توانیم لذت شیرینی آن را احساس کنیم. از مطالب نکته‌برداری کنید تا خواندن و تثبیت نکات در ذهن شما ساده‌تر شود. با مطالعه‌ی قسمت «بیش‌تر بدانیم» نکات گنگ کتاب آسان‌تر می‌شود.

زیست‌شناسی: ابتدا مطالب یک فصل را روزنامه‌وار با تمرکز بخوانید تا اصل مطلب را متوجه شوید. در مرحله‌ی بعدی مطلب را بند به بند دقیق بخوانید و بعد مطلبی را که خواندید در ذهن خود تکرار کنید. بعد از تمام شدن مطالعه‌ی فصل، باید مطلب را از ابتدای فصل مرور کنید. بعد از مطالعه‌ی زیست زود به سراغ تست آن نروید بلکه ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد تست‌ها را به صورت دوره‌ای پاسخ دهید تا مطالب برای‌تان مرور شود. توجه به شکل‌های کتاب می‌تواند به فهم بهتر مطالب کمک کند.

فیزیک: در مطالعه‌ی درس فیزیک سعی کنید پس از درک مطلب، به جای بارها و بارها خواندن جزوه، به سراغ حل تمرین بروید تا کاربرد فرمول‌ها را در حل مسائل یاد بگیرید. حتماً برای حل مسائل ابتدا از تمرینات کتاب درسی شروع کنید و به هیچ وجه از حل‌المسائل استفاده نکنید. در مرحله‌ی بعدی به سراغ کتاب‌های طبقه‌بندی‌شده‌ی کمک‌آموزشی بروید. از حل مسائل سخت و حتی از غلط حل کردن نترسید. مسئله را تا انتها حل کنید و به پاسخ نهایی برسید. اگر دو مسئله‌ی مشابه می‌بینید، هر دو را حل کنید. چون هر مسئله و هر تست نکته‌ی خاص خود را دارد.

زمین‌شناسی: در این درس می‌توانید از خلاصه‌نویسی و دسته‌بندی نکات استفاده کنید که باعث می‌شود مطالب در ذهن شما سازمان یابند و بعد تثبیت شود. بررسی دقیق شکل‌های این بخش می‌تواند مکمل مطالعه‌ی متن کتاب درسی باشد.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب