رونمایی از نخستین سامانه جوشکاری پالس مغناطیسی در کشور

نخستین سامانه بومی جوشکاری پالس مغناطیسی با حضور محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته و مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس رونمایی شد.

رونمایی از نخستین سامانه جوشکاری پالس مغناطیسی در کشور

نخستین سامانه بومی جوشکاری پالس مغناطیسی با حضور محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته و مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، این سامانه به همت یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس طی یک سال گذشته طراحی و ساخته شده و پس از موفقیت در تستهای عملکردی آماده تحویل به دانشگاه تربیت مدرس شده است.

مهدی عطاران، ‌مجری طرح در خصوص ویژگی‌های این فناوری اظهار کرد:  فرایند جوشکاری با پالس مغناطیسی، روشی با سرعت بالا است که در اثر عبور جریان با شدت زیاد در مقیاس چند صد کیلو آمپر انجام می‌شود. زمان جوش با این روش چند ده میکرو ثانیه است و افزایش سختی جوش در این فرایند موجب افزایش کیفی و ارتقای خواص مکانیکی در محل جوش می‌شود.

وی ادامه داد: در این نوع جوشکاری هیچ‌گونه افزایش گرمای قابل ملاحظه، ماده پر کننده و گاز جوشکاری وجود ندارد و جوش فلزات غیر همجنس نیز امکان‌پذیر است.

مدیر فنی این شرکت دانش بنیان همچنین خاطرنشان کرد: این دستگاه علاوه بر کاربردهای تحقیقاتی و دانشگاهی، در صنایع خودروسازی و صنایع برق و الکترونیک قابل استفاده است.

وی گفت: این محصول برای نخستین بار در ایران تولید شده است.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در ادامه این مراسم، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته ضمن ابراز خرسندی از ارتقای توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ساخت و تولید پیشرفته اظهار کرد: طی سال‌های گذشته بسیاری از نیازهای کشور در حوزه فناوری‌های پیشرفته به دست متخصصان داخلی رفع شده است و این توانمندی‌های چشمگیر علاوه بر تأمین نیازهای داخلی قابلیت صادرات به سایر کشورها را نیز دارند.

وی با اشاره به تشکیل ستاد مواد و ساخت پیشرفته طی ماه‌های گذشته در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از جمله سیاست‌های اصلی این ستاد برشمرد.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب