پرتاب 3 ماهواره تا سال آینده/ماموریت «ظفر» تغییر می‌کند

به گزارش ایسنا، دکتر محسن بهرامی در نشست خبری دیروز (سه‌شنبه) اعلام کرد: ماهواره «شریف‌ست» یا «دوستی» آماده پرتاب است و تا پایان امسال پرتاب خواهد شد.

پرتاب 3 ماهواره تا سال آینده/ماموریت «ظفر» تغییر می‌کند

پرتاب 3 ماهواره تا سال آینده/ماموریت «ظفر» تغییر می‌کند

به گزارش ایسنا، دکتر محسن بهرامی در نشست خبری دیروز (سه‌شنبه) اعلام کرد: ماهواره «شریف‌ست» یا «دوستی» آماده پرتاب است و تا پایان امسال پرتاب خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه پرتاب این ماهواره در بخش دفاعی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: هماهنگی‌ها و قراردادهای پرتاب این ماهواره به امضا رسیده است.

رییس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: برنامه ما پرتاب این ماهواره تا پایان امسال است؛ ولی ممکن است عواملی غیرکنترل ایجاد شود که پرتاب آن را به تعویق بیندازند.

بهرامی با بیان اینکه تا پایان سال آینده دو پرتاب دیگر در دستور کار داریم، خاطرنشان کرد: علاوه بر ماهواره «شریف‌ست»، ماهواره «امیرکبیر» و ماهواره «ناهید یک» را تا پایان سال آینده پرتاب خواهیم کرد.

به گفته وی، ماهواره «شریف‌ست» و ماهواره «امیرکبیر» ماهواره سنجشی هستند؛ ضمن آنکه ماهواره «شریف‌ست» نیز مراحل تست نهایی را طی می‌کند.

رییس سازمان فضایی ایران همچنین به پروژه ماهواره «ظفر» اشاره کرد و یادآور شد: قرارداد این پروژه که تضمین شده است، باید مورد بازنگری قرار گیرد چراکه تغییراتی در ماموریت‌های این ماهواره ایجاد شده است.

بهرامی یادآور شد: اجرا و ساخت این ماهواره برعهده دانشگاه علم و صنعت است.

وی ماهواره «ناهید دو» را ماهواره مخابراتی دانست که اجرای آن با پژوهشگاه فضایی است و اضافه کرد: علاوه بر آن ماهواره «پارس‌یک» که یک ماهواره سنجشی با طول عمر سه تا چهار سال است، مناقصه آن در حال برگزاری است.

در این جلسه، رییس سازمان فضایی ایران همچنین از خرید ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی خبر داد و گفت: با مذاکراتی که با اپراتورهای بین‌المللی صورت گرفته، اقدام به خرید ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی خواهد شد.

به گفته وی، این اپراتورها شامل یوتل‌ست مربوط به کشور فرانسه، اینتل‌ست مربوط به کشورهای اروپایی و انگلستان، اینتراسپوتنیک مربوط به کشور روسیه، آسیا ست و ای‌سی‌اس می‌شود.

بهرامی با ابراز امیدواری از اینکه خرید این ماهواره‌ها تا پایان سال ساماندهی شود، اضافه کرد: کنترل و بهره‌برداری این ماهواره‌ها در داخل کشور صورت می‌گیرد و مالکیت آن نیز مربوط به ایران است.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب